Nemocnice s poliklinikou Andreja Havrillu. Udelila mu Pamätnú medailu MUDr. Vojtecha Alexandra za rozvoj rádiológie na východnom Slovensku. Oceneniu mu odovzdali v uplynulých dňoch na rádiologickom kongrese v Bardejovských Kúpeľoch.
Ako vníma toto ocenenie, ktoré na Slovensku vlastnia iba štyria rádiológovia? „Keď som po skončení lekárskej fakulty nastúpil na oddelenie rádiológie, tak prakticky okrem klasickej röntgenológie sa tu nerobilo nič. Neskôr sme dostali ultrazvuk. Bol jedným z prvých na východnom Slovensku. Teraz budeme oslavovať v našom špitáli dvadsať rokov od zavedenia prvého ultrazvuku. V roku 1995 som potom prevzal oddelenie ako primár, mal som koncepciu jeho rozvoja. Dne môžem skonštatovať, že sa naplnila. Vlastníme všetky dostupné zobrazovacie metodiky, ktoré momentálne sú vo svete, okrem tých finančne najnáročnejších, ako angiografia," uviedol Havrilla. Spomínané ocenenie rádiologickej spoločnosti chápe ako ohodnotenie celého pracovného kolektívu: „Lebo ku kvalitnej technike treba aj odborne zdatný personál. Iba tak sa dá robiť dobrá diagnostika. Ak nie je dobrá diagnostika, tak často zlyháva aj liečba."
Havrilla vybavenie „svojho" oddelenia diagnostickou technikou porovnal s Fakultnou nemocnicou v Prešove: „CT-prístroj majú zhruba na našej úrovni, ale magnetickú rezonanciu nevlastnia. Pritom podľa môjho názoru je komplexnosť pri diagnostike veľmi dôležitá. Je výhodou, ak vyšetrovacie metodiky sa v nemocnici robia v rámci jedného oddelenia a pod jedným vedením. Takýto trend je všade vo svete. Nedajú sa vyberať len tie hrozienka, ktoré sú ekonomicky výhodné. V minulosti sa to robilo. Veľa magnetických rezonancií je na Slovensku privátnych. Tým pádom zdravotnícke zariadenia prichádzajú o značné príjmy."
Rádiologické oddelenie bardejovskej nemocnice robí vyšetrovacie metódy, predovšetkým CT-vyšetrenia a magnetickú rezonanciu, aj pre pacientov zo Svidníckeho okresu. Momentálne majú dosť pacientov aj z okresu Stará Ľubovňa.
Primár Havrilla zdôraznil, že zásluhou novej technicky im za posledný rok stúpol počet vyšetrení o sto percent. Zhruba pred rokom mesačne urobili okolo 4-tisíc vyšetrení. Teraz je to 7,5 až 8-tisíc: „Na oddelení sme na to dvadsiati. Počet personálu sa nám príchodom novej techniky nezvýšil. Je to pre nás nesmierna záťaž. Robíme také počty výkonov, ktoré na klinikách urobia štyridsiati."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš