Cyperčania, Dáni, Portugalci a Angličania. Projekt vyvrcholil týždenným pobytom všetkých partnerov na prešovskej ZŠ na Kúpeľnej ulici. "Pracovali sme spolu tri roky, stretávali sme sa v každej z krajín a teraz sme prijali spoločné závery," povedala nám koordinátorka Alena Blanárová. Zhodne konštatovali, že takéto projekty sú pre školy aj deti veľmi významné aj preto, alebo majú možnosť porovnávať systém vyučovania, podmienky na školách, prístupy k žiakom a v neposlednom rade ide aj o priblíženie kultúry partnerských krajín.
Na otázku, ktorý školský systém je podobný nášmu, alebo v ktorom štáte sú lepšie podmienky pre učiteľov, A. Blanárová reagovala: "Veľmi podobný systém majú na Cypre, ale mne sa najviac páčilo v Dánsku, kde je síce veľmi uvoľnený režim, deti majú veľa slobody, ale vždy tvorivo dospejú k cieľu v rámci preberaného učiva. Trochu som im závidela, ako majú vnútorne vybavené triedy, technické zabezpečenie a učitelia majú k dispozícii asistentov." Jej kolegyňa z Dánska ju podporila vyhlásením. "Učitelia sú učiteľmi všade na svete a rovnako je to aj s deťmi, veľmi sa od seba nelíšia. Táto škola je však v porovnaní s našou, kde je okolo 150 žiakov veľká, ale máme ich technicky lepšie vybavené." Koordinátorka z Portugalska poznamenala, že sa navzájom líšia aj rozpočtami v rezorte a od toho sa odvíjajú aj podmienky. Ocenila možnosť podieľať sa na projekte s takými rozdielnymi krajinami a ako tvrdila, veľmi ich to obohatilo.
Spoločne vydali knižku, tvorili obrázky na spoločný plagát a celá téma sa niesla v duchu enviromentálneho posolstva. "V jednej knižke je náš spoločný príbeh o tom, ako sa deti nemôžu pozerať na to, aká je Zem zdevastovaná. Navštívili ich mimozemšťania a poradili im, ako vyriešiť problémy na Zemi. V ďalšej knižke mala každá krajina svoju tému ako je vzduch, voda, pôda, životný štýl a v nej všetci partneri definovali aké sú v ich štáte problémy, ako by sa dali riešiť a podobne. Všetky produkty, teda aj obrazový materiál a plagáty, ktoré sme spolu vytvorili budeme využívať pri vyučovaní. Deti môžu navzájom porovnávať, aké prístupy použili, ako vnímajú svet, prípadne čo sa v školách učia o enviromentálnej výchove," konkretizovala výstupy A. Blanárová.
S hosťami sa deti zo ZŠ na Kúpeľnej dnes rozlúčia Májovou akadémiou a akýmsi prekvapením má byť program, v ktorom budú nielen prvky našej ľudovej kultúry, ale aj divadelné scénky imitujúce kultúru partnerských krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš