mozgovej obrne má problémy s pravou rukou. Prednedávnom v jeho škole zaviedli novinku. Na telesnej výchove môžu žiaci využívať lezeckú stenu. Lukáš mal v prvé dni veľké problémy čo i len začať s lezením práve kvôli spomínanej ruke. Dnes nám jeho telocvikár Michal Gally prezradil, že Lukáš prekonal sám seba a stena mu už nerobí žiaden problém.
Mirko Holinka je úplne nevidiaci a na dôvažok aj autista. O svojich pocitoch pri lezení po stene rozpráva s úsmevom podobne, ako jeho spolužiak Dávid Stupár. „Je to skvelé, minule sme súťažili, bol som tretí. Celú stenu som preliezol za 26 sekúnd," s úsmevom hovorí Dávid.
Lezecká stena stála 60-tisíc korún a jej kúpu financovalo občianske združenie, ktoré pôsobí pri škole. Aj týmto spôsobom chcú pedagógovia z levočskej školy naučiť deti samostatne pohybovať sa v priestore. Hoci spojenie - lezecká stena pre nevidiace deti - sa možno laikovi zdá byť nelogickým, podľa M. Gallyho je to výborná učebná pomôcka pre hendikepované deti. „Zdraví ľudia väčšinu informácií prijímajú zrakom, nevidiaci sa však musia spoliehať hlavne na sluch a hmat. Lezecká stena je naozaj názorným príkladom, ako sa tieto deti dokážu samostatne pohybovať. Najprv mali trocha strach, teraz je lezenie pre ne zážitkom," vysvetlil M. Gally.
Okrem toho lezenie po stene predstavuje posilňovacie cvičenie, učí deti správnemu držaniu tela a posilňuje svalový korzet.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš