Najvyššieho súdu Slovenskej republiky „priklepol" tatranskú osadu Štrbské Pleso pod správu obce, niektorí jej obyvatelia volajú po tom, že sa nechcú stať dedinčanmi, ale chcú ostať obyvateľmi mesta.
„My sme si štatút mesta nevymysleli. Počas diskusie s obyvateľmi Štrbského Plesa niektorí poukazovali na to, že by mali patriť po prevzatí územia pod dedinu. Ak by to mal byť problém, požiadame o štatút mesta a Štrbské Pleso sa tak stane časťou mesta Štrba," uviedol starosta Štrby Michal Sýkora.
Podľa zákona o obecnom zriadení musí obec, ktorá chce získať štatút mesta, spĺňať niekoľko podmienok. Jednou z nich je aj počet obyvateľov nad päťtisíc. V Štrbe v súčasnosti žije okolo 3 700 ľudí. Pričlenením Štrbského Plesa získa obec ďalších asi 100 obyvateľov. Podľa starostu však problém s počtom obyvateľov nie je. Zákon totiž v ďalšom odstavci hovorí, že štatút mesta môže získať aj obec, ktorá nespĺňa všetky podmienky. „Pre nás získanie štatútu problém nie je. Obec má takú vybavenosť, akú nemajú mnohé mestá. Máme tu bankomat, lekáreň, rýchlu zdravotnú pomoc, obchody otvorené až do noci. Obec je plne odkanalizovaná, máme káblovú televíziu. V Tatranskej Štrbe plánujeme zriadiť ústav sociálnej starostlivosti. Kedysi tu bola myšlienka zriadiť vysokú školu pre cestovný ruch," dodal M. Sýkora.
Mnohí obyvatelia Štrby si ale nevedia predstaviť, že by sa z ničoho nič stali mešťanmi. „Myslím, že by sa toho veľa nezmenilo. My sme sa sem prisťahovali kvôli vzduchu a kľudu. Štrba je pekná obec a mala by ostať dedinou," konštatovala Jozefína Vavríková. Čiperná dôchodkyňa vzápätí zakontrovala, že keď sa narodila na dedine, na dedine chce aj zomrieť.
Hoci M. Sýkora myšlienku zmenu štatútu z obce na mesto nezavrhuje, riadi sa filozofiou, že radšej byť prvý medzi dedinami, ako posledný medzi mestami.
Čo hovorí zákon
Národná rada Slovenskej republiky môže vždy k 1. januáru na návrh vlády vyhlásiť za mesto obec, ktorá
a) je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo centrom cestovného ruchu, alebo kúpeľným miestom,
b) zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí,
c) má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami,
d) má aspoň v časti územia mestský charakter zástavby,
e) má najmenej 5 000 obyvateľov.
Obec možno vyhlásiť za mesto, aj keď nespĺňa podmienku počtu obyvateľov, ak je to opodstatnené vzhľadom na splnenie ostatných predpokladov uvedených v odseku 1.
Návrh na vyhlásenie obce za mesto podáva vláda Národnej rade Slovenskej republiky na základe žiadosti obce.
Na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky vláda vydá osvedčenie o vyhlásení obce za mesto.
Najmenšie mestá pod Tatrami
Vysoké Tatry4 600 obyvateľov
Podolínec3 191 obyvateľov
Spišská Stará Ves2 355 obyvateľov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš