odpadu. Obyvatelia osady totiž svoj odpad separujú. Navyše ho biologicky zhodnocujú na kompostovisku. Ide o celoeurópsky unikát. Motivácia je finančná. Tí, ktorí odpad triedia, platia za neho 175 korún, ostatní dvojnásobok. Raslaviciam sa tak podarilo dodržať zákonnú povinnosť obec znížiť biologicky rozložiteľný odpad na skládke a zákaz zneškodňovať zelený bioodpad.
Do triedenia odpadov sa zapája väčšina z 350 Rómov. Podľa starostu obce Antona Lamaneca obci sa investíciou do projektu separácie a recyklácie odpadu znížili náklady na likvidáciu čiernych skládok a výdavky na vývoz tuhého komunálneho odpadu. V minulom roku vďaka tomu ušetrili takmer 52-tisíc na poplatku za odvoz a zneškodnenie smetia na skládke. „Predtým sa veľkokapacitný kontajner, ktorý bol umiestnený blízko osady, naplnil za tri dni. Pre obec vznikali veľké náklady za vývoz smetia z osady. Tie nám teraz výrazne klesli, navyše je tu poriadok a znížila sa hrozba infekčných ochorení," skonštatoval starosta. V obci triedia aj papier, plasty, sklo a železo. Používajú na to špeciálne vrecia, ktorými obec vybavila každú domácnosť. Na projekt získala obec prostriedky z fondu sociálneho rozvoja vo výške okolo 400-tisíc korún.
Zaujímavosťou je, že osadníci na rozdiel od ostatných obyvateľov obce triedia aj bioodpad. „Triedime, aby sme mali poriadok a platili menej. Šupky zo zemiakov, zo zeleniny nosíme na kompostovisko. Máme to blízko, vyhovuje nám to," povedala nám Zlatka Bílá, ktorá práve priniesla bioodpad na zberné miesto. Poverení pracovníci obce pravidelne kontrolujú osadu a zisťujú, či jej obyvatelia separujú. „Preto sa snažíme," dodala Z. Bílá.
Na drvičke odpadu a na kompostovisku pracuje okrem jedného telesne postihnutého obyvateľa aj osadník Arpád Husár, ktorý je na túto činnosť vyškolený. Odpad sem privážajú z celej obce. „Bioopad vo forme konárov či pokosenej trávy sem privážajú obyvatelia celej obce, kuchynský iba z osady. S jeho spracovaním je tu robota dvakrát do týždňa na pol dňa," informoval nás.
Biologicky rozložený odpad po vyzretí používajú v obci v kvetinových záhonoch ako hnojivo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš