(NEKA), v tomto roku plánujú oživiť tzv. banícke dni, ktoré boli súčasťou nedávnej baníckej histórie.
„Samotnému oživeniu baníckych dní bude predchádzať založenie baníckeho cechu v obci. V súčasnosti tu žije mnoho bývalých baníkov, ktorí v 90. rokoch, keď nastal útlm baníctva, odchádzali do dôchodku alebo začali pôsobiť v iných oblastiach. Dnes nám títo ľudia môžu ponúknuť množstvo zaujímavých informácií i spomienok na bohatú banícku históriu. Dnešní mladí ľudia už akosi zabúdajú na fakt, že našu obec kedysi preslávili železorudné bane. Preto chceme zachrániť a zachovať túto tradíciu aj pre ďalšie generácie," uviedol pohnútky založenia baníckeho cechu v Slovinkách M. Pačan. Ako zdôraznil, prvú spomienku na banícky deň by si radi pripomenuli už v tomto roku. Rovnako rozbehnú aj prípravy na založenie baníckeho cechu. „Oslovíme starých baníkov. Tí ešte majú čo povedať," zdôraznil.
Slovinky vznikli ako banícka osada na pôvodnom gelnickom chotári. V prvej písomnej zmienke, kráľovskej listine kráľa Ľudovíta z roku 1368, sa prvýkrát spomínajú Slovinky ako „Villa Abakuk". Oblasť Sloviniek a okolia sa vyznačovala značným počtom ložísk strieborných a medených rúd. Tieto sa ťažili a spracovávali po stáročia až do konca 19. storočia. Od roku 1885 sa začína nová éra baníctva železa, kde vyťažená železno-medená ruda je spracovávaná v neďalekých Krompachoch v Rímamuránskej-Šalgotariánskej železiarenskej účastinárskej spoločnosti. Po ukončení II. svetovej vojny boli slovinské ložiská začlenené do Železorudných baní n. p. Spišská Nová Ves. Začiatkom 90. rokov minulého storočia nastal útlm baníctva zo známych, najmä ekonomických dôvodov. V októbri 1991 ministerstvo hospodárstva vydalo rozhodnutie k plánu likvidácie baní a úpravní na Slovinkách. Koncom júna v roku 1993 vyfáral z bane posledný vozík medenej rudy. Týmto sa skončila slávna história dobývania rúd v Slovinkách.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš