využívajú na stále nebezpečnejšie hry. Hoci tento stav trvá niekoľko rokov, nič sa nezmenilo. Zdá sa, že rodičia o tom, ako tam ich deti vystrájajú, vôbec nevedia...
O tomto probléme sme informovali presne pred rokom. Upozorňovali sme na to, že deti tu zakladajú oheň, skáču a že si v opustenej budove môžu ublížiť. Hoci bola budova proti vstupu niekoľkokrát zabezpečená, deti si vždy nájdu možnosť, ako do nej vniknúť. Opustený schátralý panelák je pre ne oveľa zaujímavejší, ako ihrisko. Vyliezť do výšky niekoľkých poschodí a farbami či sprejom písať rôzne, najmä neslušné výrazy je pre ne zrejme poriadnym adrenalínom.
To, že do opusteného neohradeného objektu chodievajú deti, nám potvrdili viacerí obyvatelia Sekčova. „Vystrájajú tu, odkedy tu stojí táto budova. Prídu zo školy a hneď tu behajú a skáču. Niekto už aj zamuroval vchod, ale aj tak sa tam dostanú. Len čakám, že sa raz niečo stane. Sú tu dennodenne," povedala nám mamička Denisa zo Sekčova. „Vyháňame ich, kričíme na ne, ale všetko je zbytočné. Dokonca si nosia hadice z hydrantov na vodu a hojdajú sa na nich. Alebo z kontajnerov vynášajú staré matrace a skáču na nich."
Bytový dom bol zabezpečený proti vstupu cudzím osobám, lenže neznámi páchatelia poškodzujú obvodové múry. „Pre bezpečnosť ľudí boli otvory v objekte zamurované do výšky troch metrov," povedal nám hovorca prešovskej radnice Michal Kaliňák a dodal: „Mesto na základe finančnej analýzy prehodnotí možnosti využitia tejto budovy na účely bývania."
Prehodnotia sa náklady na jej získanie, spôsob financovania, ako aj výška finančných nákladov na výstavbu bytov. „Rozostavaný dom na Ďumbierskej patrí firme istej spoločnosti z Lipian v okrese Sabinov. Mestská polícia má informácie o znečistení okolia tejto nehnuteľnosti. Budova nie je zabezpečená proti vstupu nežiaducich osôb, či kriminálnych živlov. Mestská polícia preto vyzvala majiteľa tejto nedokončenej nehnuteľnosti, aby uvedené nedostatky odstránil do desiatich dní. V opačnom prípade sa začne správne konanie na mestskom úrade, pričom právnickej osobe je možné uložiť pokutu až do výšky 200-tisíc korún," upresnil M. Kaliňák.
Budova však patrí aj Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru (KRPZ) v Prešove. Aj ich vyzvala mestská polícia, aby v tejto veci konali. KR PZ tvrdí, že rozostavanú stavbu, ktorú nadobudli, zabezpečili proti neoprávnenému vniknutiu zabudovaním kovových rámov s drôtenými mriežkami po celom obvode stavby. Budovu stále monitoruje mestská polícia. „Majiteľ by si nemal zamieňať monitoring mestských policajtov s aktivitami, ktoré majú vykonávať súkromné bezpečnostné služby," uzavrel Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš