Jej prietok odhadujú na 15 litrov za sekundu. Lipianska samospráva, ktorá je vlastníkom vrtu, chce energiu zo zeme využívať na rekreačné a priemyselné účely.
Radní predpokladajú, že horúca termálna voda mestu pomôže pri rozvoji cestovného ruchu a poľnohospodárom pri vyhrievaní skleníkov. „Cestovný ruch prinesie ľuďom v regióne prácu. Najmä ženám, ktoré sa môžu uplatniť napríklad ako recepčné či chyžné," uviedol primátor mesta Eduard Vokál.
Pozemky vo výmere 11 hektárov pre výstavbu akvaparku mesto zabezpečilo zmluvami o budúcich zmluvách so súkromnými vlastníkmi. So Slovenským pozemkovým fondom má predbežne nájomnú zmluvu na 5 hektárov pôdy. Teplú vodu plánujú využívať aj pri zabezpečovaní tepla vo verejných budovách. Podľa primátora mesta „neprejde týždeň, aby sa niekto nezaujímal o výsledok geotermálneho vrtu."
Po monitoringu vrtu bude v lete v druhej etape nasledovať jeho podrobné preskúmanie. Odborníci sa pokúsia dostať až do hĺbky štyroch kilometrov. Taký je totiž v súčasnosti, po prvej etape prác, vrt hlboký. Počas skúšok odoberú a urobia chemickú analýzu siedmich vzoriek vody a štyroch vzoriek plynu. Ide totiž o bývalý plynárenský vrt, ktorý v 70. rokoch uzavreli.
Výsledky všetkých technických parametrov by mali byť známe v januári budúceho roka. Predpokladané náklady na všetky skúšky sú vyčíslené na viac ako 15 miliónov korún. „Dávame do toho mestské peniaze. Nečakáme na eurofondy, pretože si myslíme, že rýchlosť býva niekedy oveľa dôležitejšia. Europeniaze by sme mohli získať o dva až tri roky, dovtedy už investícia môže prinášať zisk," skonštatoval primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš