Tieto deti dosahujú viditeľne lepšie výsledky, keďže sa snažia vyrovnať zdravým spolužiakom. Pre učiteľov to však znamená zvoliť k nim nielen osobitný prístup, ale často potrebujú aj asistenta. Aj táto myšlienka sa stala na našich školách skutočnosťou, no vedenia škôl majú čoraz väčší problém získať zdroje na mzdy a odvody pre asistentov. Aj keď mnohí z nich majú vysokoškolské vzdelanie, pracovnú zmluvu dostávajú len na 10, občas aj menej mesiacov v roku. V praxi to znamená, že počas prázdnin sú "na dlažbe". Musia sa zaevidovať na úradoch práce s pocitom, že svoje miesto v novom školskom roku už nemusia znova získať.
"Nie je to dobrý pocit, odísť od začatej práce. Vieme, že nás v školách potrebujú, venujeme sa deťom aj pri voľnočasových aktivitách, v prípade potreby suplujeme chýbajúcich učiteľov a stále žijeme v neistote. Je dosť ponižujúce pravidelne sa hlásiť na úrade práce, ale vedenie školy si nemôže byť isté, či v novom roku získa pre nás prostriedky na mzdy. Vlastne, stále len začíname, nie budujeme," povedala nám o svojej skúsenosti Zuzana K. z istej prešovskej základnej školy.
Zdroje na mzdy a odvody rozdeľuje Krajský školský úrad v Prešove na základe žiadostí z jednotlivých škôl. Pravda však je, že nikdy nemôžu splniť všetky požiadavky, lebo balík, ktorý na tento účel vyčleňuje rezortné ministerstvo je obmedzený. Ministerstvo školstva SR vlani vydalo smernicu 19/2006-R, ktorá stanovuje pravidlá. Okrem iného aj také, že žiadosť o asistentov na nový školský rok musí predložiť zriaďovateľ ZŠ.
Zaujímalo nás preto, aká je situácia v Prešove. "V súčasnosti má mesto Prešov v školách 9 asistentov učiteľa a to na ZŠ na uliciach Lesníckej, Matice slovenskej, Prostějovskej, Mukačevskej, Važeckej a Odborárskej. Vzhľadom na počet integrovaných žiakov sme žiadali prostriedky pre 13 pracovníkov, " uviedol tlačový tajomník prešovskej radnice Michal Kaliňák.
Na otázku, prečo sú asistenti zamestnávaní len na časť školského roku, zvlášť ak spomínaná smernica hovorí o tom, že v novom školskom roku má dostať miesto asistent, ktorý už pôsobil v predchádzajúcom roku, reagoval: "Smernica rezortného ministerstva odporúča prijať asistenta na celý školský rok, ale vzhľadom na to, že vždy bol nedostatok prostriedkov, riešili sme to tak, že boli zmluvne prijatí do 30.júna a následne od 1. septembra v danom kalendárnom roku. V tomto školskom roku im však budú zmluvy predĺžené do 31.decembra, teda budú zamestnancami aj cez prázdniny."
Zriaďovatelia aj vedenia škôl očakávajú, že rezortné ministerstvo urobí systémové opatrenie, ktoré by súčasnú situáciu vyriešilo. Tým by prinajmenšom malo byť predĺženie zmlúv do konca júna 2008.
Zaujímala nás aj skúsenosť z iného regiónu a oslovili sme riaditeľa ZŠ v Giraltovciach (okres Svidník) Jána Čížeka. "Ja som so svojimi asistentmi veľmi spokojný. Odvádzajú dobrú prácu a to nielen s telesne postihnutými žiakmi, ale aj s deťmi zo sociálne slabého prostredia. Pomáhajú im pri jazykovej bariére, ale aj sociálne, občas aj zdravotne. Často sprevádzajú rodiny s deťmi na očkovanie, alebo keď sa vyskytne nejaká nákaza nasmerujú ich na vyšetrenie," povedal nám riaditeľ J. Čížek, pričom neskrýval, že aj jeho trápi terajší spôsob financovania asistentov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš