pondelok dvomi petíciami. Kolektív 15 sestier z oddelenia svojimi podpismi spečatilo petíciu pod názvom "Stojíme si za našimi gynekológmi." Druhá kolujúca petícia "Stojíme si za riaditeľom neziskovej organizácie" nemá podľa vedenia nemocnice odosielateľa.
"Vyjadrili sme podporu a svoj názor na dezilúziu, ktorá tu vládne. My tu nenapádame riaditeľa, ani primátora," vyjadrila sa jedna s podpísaných sestier. Ako sa v petícii písalo, odchod štyroch lekárov zo spomínaného oddelenia považuje kolektív zainteresovaných sestier "za závažnú stratu pre celý región."
Ako sa ďalej v petícii sestier uvádzalo, zdravotné sestry si myslia, že do malej nemocnice nepríde rovnocenná náhrada a výpoveďami lekárov, prídu ich pacientky o kvalitnú starostlivosť. Sestry ďalej zhodne tvrdia, že "dotknutí lekári sú čestní a priami ľudia a doposiaľ im vždy išlo o všeobecné dobro, nie o vlastný prospech."
Podľa jedného z vystupujúcich lekárov im ide len o jasnú koncepciu nemocnice, komunikáciu s vedením a transparentnosť menežérskych krokov. "Máme obavu, čo bude s nemocnicou ako ďalej, nedostali sme informácie, či sa bude niečo budovať ako sa budú riešiť oddelenia," vyjadril sa jeden z lekárov. Lekár priznal, že došlo aj k zmene mzdovej politiky, kedy sa v decembri znížili platy lekárov. "Tento krok sme nepochopili. Chceme aby sa nám dorovnali platy. Žiadali sme navýšenie platov, ale určite nie až o 30 percent. Komunikácia s vedením je fakt biedna. Nie sú tu žiadne porady. Pán riaditeľ si rieši svoje veci a neriadi sa vôbec primármi. Tento faktor vyvoláva rozpaky. My odstupujúci lekári nemáme žiadnu averziu voči osobe riaditeľa, ale nepáči sa nám štýl menežovania," dodal lekár.
Riaditeľ kežmarskej nemocnice Jozef Klíma (na snímke) sa vyjadril, že žiadnu petíciu "Stojíme za riaditeľom neziskovej organizácie" nepísal. Sestry sú presvedčené, že petíciu si riaditeľ nemocnice napísal sám pre seba na hlavičkovom papieri v mene zamestnancov. "Napísal ju za mňa zamestnanec, ja som o tom ani nevedel. Za sestry napísala petíciu primárka Šoltýsová. Však je to choré. Jeden lekár sa nad situáciou pousmial, že napíše do tretice ešte jednu," povedal J. Klíma.
Riaditeľovi sa na miesta rezignujúcich lekárov prihlásili už štyria noví lekári s dvomi atestáciami, takže problém v nahradení kvality lekárov nevidí. Ako sa v petícii "Stojíme za riaditeľom neziskovej organizácii" písalo, "útoky i osočovania osoby riaditeľa považujeme za nešťastné riešenie svojich osobných ambícií, prípadne osobných nezhôd istej skupiny." V závere bola vyjadrená prosba, aby sa poslanci a zástupcovia mesta zasadili o čo najrýchlejšie ukončenie tejto nezdravej situácie a podporili riaditeľa v jeho pozícii k spokojnosti zamestnancov.
Čísla o nemocnici
Nemocnica Dr. V. Alexandra v Kežmarku zamestnáva v súčasnosti 312 zamestnancov. Podľa J. Klímu dosiahla v minulom roku 368-tisíckorunový zisk, čo je určite úspech oproti 58 miliónovým stratám pred dvoma rokmi. Zo 103 nemocníc postúpila v hodnotení spokojnosti pacientov kežmarská nemocnica zo 60. miesta na 29. miesto. Prvý kvartál tohto roku naštartovala nemocnica veľmi dobre. Riaditeľ od novembra minulého roku zvýšil platy lekárov o 5 percent, od 1. marca navýšil platy o tri percentá všetkým. Podľa tabuľkových platov dostávajú lekári v kežmarskej nemocnici v priemere okolo 30-tisíc korún, primári oddelení majú aj so službami podľa J. Klíma do 60-tisíc.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš