hospodárstvo mesta, za rok 2006. Bardtherm v uplynulom roku vytvoril zisk 684-tisíc korún. Konateľ a riaditeľ spoločnosti Andrej Čech z nich dostane formou odmeny 191 520 korún, členom dozornej rady sa ušlo 20-tisíc a pre zamestnancov nadelili 300-tisíc korún. Čo sa týka Andreja Čecha, poslanci mu zvýšili s účinnosťou od 1. mája aj odmenu za funkciu konateľa. Okrem pozície konateľa zastáva Čech v Bardterme aj funkciu riaditeľa. Jeho mesačná mzda bola do 1. mája 34-tisíc korún.
Schváleniu výsledkov hospodárenia a rozdelenia zisku predchádzala diskusia. Poslanec Dušan Divulit (SNS) argumentoval, že takýto nízky zisk nie je garantom, že spoločnosť sa dokáže ďalej rozvíjať. "Môže dôjsť ku kolapsu. Hovorím za občanov," skonštatoval. Poslanec Ján Motyka (Smer-SD) na to zareagoval, že vo všeobecnosti panuje atmosféra, že všetko čo robí Bardterm je zlé: "Bardterm však nemá iba zisky, ale aj odpisy. Ročne je to 20 miliónov korún a má aj investície. Žiadny kolaps nehrozí." O slovo v diskusii požiadal aj občan Miroslav Veselý. Poslancov informoval, že spustením do prevádzky malej domovej kotolne pri bytovom dome na ulici Pod Papierňou ušetrili za šesť mesiacov zimného vykurovania 476-tisíc korún. "Zdá sa, že odpájať sa od centrálneho zdroje je výhodné. Čísla sa nedajú oklamať," skonštatoval.
Na tieto slová reagoval konateľ Bardtermu Andrej Čech, ktorý povedal, že Veselý síce tvrdí, že jeho cena za vyrobený GJ je 437 korún, avšak kalkuláciu tohto výpočtu predložiť nechce. Bardterm v roku 2006 účtoval za GJ 620 korún, avšak pri ročnom vyúčtovaní cenu tepla znížilo o 8 korún.
Veselý: Nik nás nemôže prinútiť platiť predražené služby
Bardejov - Ako teda vznikla malá domová kotolňa na ulici Pod Papierňou v Bardejove? "V našom trojvchodovom bytovom bloku sme sa rozhodli si ju postaviť, chceli sme tým znížiť stále rastúce náklady za teplo a teplú vodu," uviedol domový dôverník bytovky na ulici Pod Papierňou v Bardejove Miroslav Veselý. Zároveň pokračoval: "Vo fonde opráv sme mali 1,1 milióna korún. Takú istú pôžičku sme dostali od banky. Keď sme sa do toho pustili ešte som netušil, že túto pôžičku dokážeme splatiť tak rýchlo, ako sa to teraz ukazuje." Na otázku, či už má na kotolňu stavebné povolenie, iba záporne pokýval hlavou: "Je to čierna stavba. Keďže sedem dlhých rokov sme sa povolenia nemohli domôcť, tak sme sa rozhodli konať bez neho. Naťahoval sa čas a pre nás by viaceré potrebné dokumenty boli stratili platnosť. Kotolňu sme postavili koncom septembra 2006. Výsledok je ohromujúci. Mesto neustále zvyšuje odberateľom cenu za GJ, a my ho vyrobíme za 437 korún. V októbri sme ušetrili 30-tisíc, v novembri už 55-tisíc, a v decembri 65-tisíc... A to bola kotolňa ešte v zábehovom režime." Povedal i to, že ak by bola zima tuhšia, aj ich úspory by boli výraznejšie: "Dokázali sme rozumnosť nášho konania. Nik nás nemôže prinútiť platiť predražené služby, keď to dokážeme robiť efektívnejšie a lacnejšie, bez armády úradníkov."
Veselý napokon zdôraznil, že zhruba za 1,5 roka splatia úver ktorý si zobrali z banky: "V tomto roku ešte urobíme zateplenie strechy, na ňu neskôr osadíme slnečné kolektory. Tento zdroj nám pokryje na 5 až 6 mesiacov v roku spotrebu úžitkovej vody, bude skrátka takmer zadarmo. V budúcnosti chceme kompletne zatepliť celý bytový dom a tiež vymeníme okná. Koncom roka 2010 bude naša bytovka bežať v režime maximálnej úspornosti. Máme vypracovanú štúdiu, ktorá hovorí o 68- až 72percentnej úspore oproti dnešku."
Občania chceli odvolať konateľa Čecha
Bardejov - Pri minuloročnom hodnotení eseročky Bardterm sa žiada uviesť, že občania mesta od začiatku roka na zasadaniach zastupiteľstva vyslovovali voči jej činnosti nespokojnosť. Problém niekoľko ráz riešil problém aj primátor mesta Boris Hanuščak, tiež dozorná rada Bardtermu na čele s predsedníčkou - poslankyňou Evou Hudákovou. Záver bol vždy jednoznačný. Kritiku odmietli. Nespokojnosť občanov vyústila do založenia občianskej iniciatívy a do spísania petície. Bardejovčania ňou žiadali odvolať konateľa spoločnosti Andreja Čecha z funkcie. V petícii, ktorú v lete odovzdali na mestský úrad bolo vyše dvetisíc podpisov. Nepokojní občania argumentovali porušením zákonov, nehospodárnym prevádzkovaním zdrojov tepla a nehospodárnou dodávkou tepla a teplej úžitkovej vody. Takisto nehospodárnou výrobou tepla a teplej vody. Petíciu opäť riešila dozorná rada. Tá však skonštatovala, že požiadavky občanov sú neopodstatnené. S odvolaním konateľa nesúhlasila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš