kam umiestniť časť žiakov.
„Už piaty rok kapacita školy nepostačuje. Odkedy prešla škola pod správu obce, sme v začarovanom kruhu. V školskom roku 2007/2008 nemáme kde umiestniť dvanásť detí so špeciálnym postihom. Mali by to byť budúci tretiaci a štvrtáci. Sú to rómske deti a riaditelia kežmarských škôl sa bránia zubami- nechtami, aby ich nemuseli prijať," povedala riaditeľka ZŠ Ladislava Pitoňáková.
Komplikovanú situáciu bude starosta Strání pod Tatrami Gustáv Bačo (na snímke) riešiť cez Krajský školský úrad (KŠÚ) v Prešove. „Dostal som list z oddelenia školstva, že mi deti pre nedostatok miesta od 1. septembra v kežmarských školách neumiestnia. Oddelenie školstva navrhlo, aby sme si vytvorili školský obvod s Huncovcami a Ľubicou a deti umiestňovali tam," vyjadril sa starosta.
„V žiadnom prípade sa nemôže stať, že deti zostanú nezaškolené," komentovala situáciu riaditeľka.
Podľa primátora Kežmarku Igora Šajtlavu sa všetko dá riešiť, keď sa chce. „Tento problém sa mal vyriešiť už dávno. Pred štyrmi rokmi mohlo vedenie obce získať peniaze z európskych fondov. My sme im už spravili niekoľko ústupkov, ale stačilo. Každoročne sme brali deti do ZŠ Nižná brána, ale obyvatelia Kežmarku ju začali nazývať cigánskou školou. Rodičia tu odmietali dávať svoje deti. Ministerstvo školstva nám nariadilo, aby sme zobrali všetky deti zo Strání pod Tatrami, ale obyvatelia Kežmarku to riešili petíciami, boli z toho problémy. My vieme, aké sú tieto deti z osady problémové," reagoval primátor.
To, že deti majú byť opäť umiestnené v iných ZŠ, ako v Stráňach pod Tatrami, sa nepáči rodičom dvanástich detí. „Rodičia nám musia podpísať papier, v ktorom súhlasia, že ich ratolesti budú navštevovať inú ZŠ. Z dvanástich spomínaných detí však sedem rodičov nesúhlasí s presunom, päť súhlasí. Argumenty rodičov sú rôzne. Poväčšine nechcú pochopiť, prečo vlastne ich dieťa musí cestovať do mesta a susedove vo vyššom ročníku napríklad nie. Prečo by museli navštevovať inú školu, keď v obci je deväťtriedna ZŠ a podobne. Tieto deti však v žiadnom prípade nestrácajú výhody. Cestovné majú platené a deti vozí školský autobus dokonca s hliadkou," dodala riaditeľka ZŠ.
Problém s priestorovými kapacitami sa snažilo vedenie školy riešiť v minulosti podaním projektu, no vždy neúspešne. „Chceme aspoň prístavbu k ZŠ. V pláne máme vypracovanie projektovej dokumentácie," doplnil starosta G. Bačo.
Podľa posledných informácií sa problém s umiestnením dvanástich detí definitívne vyriešil. „Deti budú umiestnené v Špeciálnej základnej škole na Kostolnej ulici v Kežmarku. Celú situáciu riešili v stredu pracovníci metodického oddelenia KŠÚ v Prešove," objasnil včera nové informácie prednosta KŠÚ v Prešove Jaromír Paulík.
Starosta G. Bačo sa vyjadril, že sa mu podarilo pred dvoma dňami získať aj všetkých dvanásť podpisov od rodičov detí s tým, že inak by postúpil celú záležitosť KŠÚ v Prešove pod hrozbou správneho konania.
ZŠ v Stráňach pod Tatrami bola postavená v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Pôvodne bola určená len pre žiakov prvého stupňa. V súčasnosti tvoria školu štyri budovy so sedemnástimi triedami a šestnástimi pedagógmi. Škola nemá telocvičňu ani jedáleň. V tomto školskom roku ju navštevuje 283 detí, 50 žiakov navštevuje štyri špeciálne triedy a 46 detí materskú škôlku. V budúcom školskom roku má byť zaradených do vyučovacieho procesu spolu 320 žiakov.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš