tvoria ľudia mladší ako 25 rokov. Európska komisia navrhla akčný plán boja proti šíreniu HIV/AIDS, ktorým sa zaoberal aj Európsky parlament (EP).
Štatistiky varujú. Celosvetovo trpí vírusom HIV takmer 40 miliónov ľudí, 95 percent prípadov je z rozvojových krajín. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bolo od začiatku sledovania nákazy HIV/AIDS na Slovensku (od roku 1985) do roku 2006 v SR zaznamenaných spolu 158 HIV pozitívnych občanov, z ktorých 40 ochorelo na AIDS. Na Slovensku zomrelo 25 občanov SR na AIDS. Najviac pacientov je pritom vo vekovej skupine 25 - 29 rokov. V roku 1998 bolo v západnej Európe diagnostikovaných 42 nových nákaz na jeden milión obyvateľov. V roku 2006 sa tento počet takmer zdvojnásobil a dosiahol číslo 74 na jeden milión obyvateľov. Najnovšie štúdie uvádzajú, že jednou z najrizikovejších skupín sa stali prisťahovalci. Vírus HIV sa šíri najmä nechráneným pohlavným stykom a užívaním drog injekčným spôsobom.
Európsky parlament na plenárnej schôdzi v Štrasburgu podporil aktivity Európskej komisie. EP žiada medzinárodných poskytovateľov pomoci, aby dostali programy prevencie pred vírusom HIV k ľuďom, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy. „Okrem prevencie sa spomínajú aj programy pomoci, ktoré majú zabezpečiť, že hneď, ako pacient začne s liečbou, poskytnú sa finančné prostriedky aj na nepretržitú liečbu, aby sa predišlo zvýšenej rezistencii voči liekom," uviedol slovenský poslanec EP Milan Gaľa (na snímke).
Podľa štatistík tvoria 56 percent nových prípadov v Európskej únii heterosexuáli, z ktorých sú tri štvrtiny imigranti alebo migranti, často nakazení v krajinách, kde je choroba rozšírená. Počet infikovaných medzi narkomanmi klesá, čo svedčí o účinnosti programov poskytovania sterilných striekačiek a ihiel. Stúpa ale množstvo nových prípadov medzi mužmi, ktorí mali sexuálny styk s mužom. Sledovanie HIV/AIDS v Európe je v súčasnosti koordinované monitorovacou sieťou EuroHIV, ktorá je spolufinancovaná Európskou komisiou v rámci programu verejného zdravia. Europoslanec M. Gaľa pripomenul, že „zodpovednosť za túto sieť prevezme v roku 2008 Európske stredisko na prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Keďže jednou z úloh ECDC je spravovať monitorovacie siete integrovaným spôsobom, bude sa tiež zaoberať prekrývaním a synergiami pri sledovaní vírusu HIV, tuberkulózy, iných pohlavne prenosných infekcií, hepatitídy typu B a hepatitídy typu C."
Podpora výskumu HIV/AIDS v Európskej únii bola začlenená do 7. rámcového programu pre vedu a výskum a požaduje podporu pre výskum vakcín a mikrobiocídov, diagnostických postupov a monitorovacích prístrojov prispôsobených potrebám štátov, vzorcov prenosu epidémie a sociálnych trendov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš