poslednej dobe mi dojmy kazí neporiadok a smetiská v jeho bezprostrednom okolí. Oproti vlaňajšku sa tu nič nezmenilo. Dokonca mám pocit, že je odpadu dokonca o čosi viac," prezradila Bratislavčanka Júlia Stachová.
Jej slová potvrdzuje aj Milan Barlog zo Správy Národného parku Slovenský raj. Ten sa problematike nelegálnych smetísk a skládok venuje už 25 rokov. Posledných 4 - 5 rokov každoročne na jar prejde okolie Spišského hradu a fotoaparátom zachytáva smetiská a skládky. Tých z roka na rok pribúda. "Neporiadku v okolí hradu je nesmierne veľa. Hrdíme sa touto našou pýchou, no na druhej strane si ju sami takto zdobíme. Niekedy ľudia zvykli odpad hádzať aspoň na jedno miesto. Ale teraz im je jedno, kam ho vysypú. Doslova zastavia pri ceste s vrecom odpadu a nechajú ho tam. Pred dvoma rokmi na skládke tesne pod hradom niekto vyhodil dokonca televízor. Bohužiaľ, v myslení ľudí sa nič nezmenilo. A ani v ich vzťahu ku krajine," skonštatoval M. Barlog. Skúsenosti z minulosti potvrdzujú, že na skládkach končia popri tradičnom odpade dokonca aj uhynuté zvieratá. Na desiatky kíl sa dajú počítať odpadky, ktoré sú zasa vizitkou turistov.
Obvodný úrad životného prostredia v Spišskej Novej Vsi v súčasnosti eviduje 60 nelegálnych skládok komunálneho a stavebného odpadu. Podľa slov prednostky Jely Bednárovej stúpol ich počet oproti vlaňajšku o 5. Do evidencie sa dostávajú skládky, ktorých plocha je minimálne 100 metrov štvorcových. To znamená, že menších skládok je podstatne viac. "Najproblémovejšími sú skládky Hrabušice - mýto a Rudňany - závalové pásmo. Hrabušice z dôvodu blízkosti vodného toku a v Rudňanoch ide o dlhodobý problém. Problémy s nelegálnym skládkovaním sú aj v Spišských Vlachoch a Novoveskej Hute," priblížila.
Ako zdôraznila, miestne samosprávy sa k problému likvidácie nelegálnych skládok na svojich pozemkoch stavajú rôzne. "Tí uvedomelejší s dobrým vzťahom k prostrediu, v ktorom žijú, ich odstraňujú bezodkladne. Väčšinou však sanujú problém, ktorý spôsobujú jednotlivci. Čo a v akom množstve po sebe zanechávame vo forme odpadu, svedčí o našej kultúrnej vyspelosti. Aj keď všetci plačeme, že nám niečo chýba, množstvá odpadov svedčia o opaku, hovoria o prebytkoch a nešetrnom nakladaní s hodnotami. Mne, ako iste mnohým, ktorí prichádzajú do styku s problémami životného prostredia, akútne chýba výchova a informovanosť o stave a dopadoch každej ľudskej činnosti na životné prostredie," dodala J. Bednárová.
Pripomeňme, že povinnosť na vlastné náklady zlikvidovať skládku je vždy na strane vlastníka pozemku, na ktorom sa skládka nachádza. Pri nesplnení tejto povinnosti je možné uložiť pokutu až do výšky 200-tisíc korún.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš