Klasické prijímačky s písomnými či ústnymi skúškami však organizovalo len málo škôl.
"Väčšina škôl si stanovila kritériá prijímania, teda podľa vysvedčení a výsledkov Monitoru 9. Skúšky z matematiky a slovenského jazyka vyžadovali len gymnáziá, zriedkavo aj odborné školy, napríklad Hotelová akadémia v Prešove a čo sa týka stredných odborných učilíšť výnimku tvorí len SOU v Hornom Smokovci, kde mali veľa záujemcov, preto sa rozhodli pre skúšky," uviedol pre náš denník vedúci odboru školstva na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Karol Lacko.
Keďže si deviataci mohli podať prihlášku na dve školy, pričom druhé kolo sa uskutoční 10.mája, odbor školstva na PSK prijal nové opatrenie. "Riaditelia dostali pokyn, aby nám prijatých a zapísaných žiakov nahlásili do 15.mája, takže už na druhý deň budeme vedieť aká je situácia. Už sa nám nestane, že ani v septembri nebudú vedieť riaditelia koľko študentov im nastúpi a ako majú organizovať školský rok," dodal o novinke, ktorú ako prví na Slovensku zaviedli, šéf odboru školstva K. Lacko.
Nie je žiadnym tajomstvom, že stredné školy v kraji majú o tritisíc voľných miest viac, ako je všetkých deviatakov. Pre žiakov je to dobrá správa. Každý z nich sa dostane na školu, ktorú si vybral a splnil stanovené kritériá. O niečo menej nadšení sú riaditelia škôl. Najmä tých, kde ešte donedávna robili tvrdý výber študentov podľa ich schopností a predpokladov, nielen podľa známok.
"Môžeme prijať 150 prvákov a popri klasických kritériách sme ešte uplatnili bodovú výhodu pre tých, ktorí sa zúčastnili okresných olympiád v matematike a získali ocenenie, alebo diplom. To je celé. Sme stále jednou zo škôl, kde sa hlási dostatok záujemcov, takže si môžeme vyberať," povedal nám zástupca riaditeľa Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove Juraj Budiš. Podobná situácia je aj na súkromných školách, ako je napríklad ESO Euroškola Slovensko, kde na hotelovú akadémiu môžu prijať 60 žiakov. Aj tam sa vedenie rozhodlo neorganizovať klasické prijímacie konanie, ale stanovili kritériá. Keďže ide o školu kde kladú veľký dôraz na znalosť dvoch cudzích jazykov, zaujímalo nás, či aj jazyk bol jedným z kritérií. "To nie. Nebolo by to objektívne voči žiakom, lebo na každej základnej škole sa neučia dva jazyky," reagovala na našu otázku riaditeľka Júlia Sopková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš