nemocnice. Podľa správy, ktorú predniesla na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva primárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Beáta Šoltýsová, výpoveď dali traja lekári z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a jeden pracovník z oddelenia štatistiky. Podľa našich informácií, o ukončení pracovného pomeru uvažujú minimálne ďalší dvaja lekári.
"V nemocnici nie sú korektné podmienky komunikácie medzi vedením a personálom. Organizácia nemá systémové riadenie," tlmočila poslancom názor nespokojných zamestnancov poslankyňa.
Medzi zamestnancami vraj vládne napätie, stagnuje komunikácia s vedením nemocnice. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, ktorého sa výpovede lekárov týkajú je podľa stanoviska lekárov finančne poddimenzované. "Iná možnosť ako odchod lekárov z nemocnice nebola," konštatovala B. Šoltýsová.
Vedenie nemocnice na čele s riaditeľom Jozefom Klímom však celú situáciu vidí inak. "Od decembra minulého roka sa zamestnanci snažia o zmenu vedenia. Osobne považujem takýto výstup lekárov za truc z ich strany. Jedná sa o nepochopenie. Komunikácia viazne medzi dvoma lekármi so svojskými názormi a mnou," vyjadril sa na margo pracovných vzťahov riaditeľ.
Vedenie nemocnice ďalej argumentuje tým, že lekárom nemôže navýšiť platy o požadovaných 30 percent, pretože to jednoducho nedovolí ekonomika. Podľa J. Klímu odchod lekárov v žiadnom prípade chod nemocnice neohrozí. Môže dôjsť len ku krátkodobému zníženiu výkonu oddelenia. "Nie je dôvod na paniku. Sú už spracované a vypísané aj výberové konania na miesto rezignujúcich zamestnancov. Čo sa týka platovej otázky, v novembri minulého roka boli zvýšené platy lekárov o sedem percent a od marca tohto roku došlo k upraveniu platov stredného personálu o päť percent," dodal riaditeľ nemocnice.
So situáciou v nemocnici bol oboznámený aj primátor Kežmarku Igor Šajtlava (na snímke). "Je to smutné, že napätie vychádza zvnútra nemocnice a vytvára sa umelo. Situáciu budeme preverovať a riešiť," dodal primátor.
Nemocnica Dr. V. Alexandra v Kežmarku bola v minulosti stratovou organizáciou, kedy sa schodok v hospodárení podľa riaditeľa vyšplhal až do 60 miliónov korún. Za dva roky sa vedeniu nemocnice podarilo straty vyrovnať bez zníženia tarifných platov. Podľa prieskumu klientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne bola kežmarská nemocnica zaradená na dvadsiate piate miesto z takmer stovky slovenských zdravotníckych zariadení v spokojnosti a kvalite poskytovaných nemocničných služieb za rok 2006.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš