Európe, ktorá bude vzdelávať a vychovávať deti podľa vzoru pedagóga a akademika Ruskej akadémie vied M. P. Ščetinina. Ten v dedine Tekos na ruskom Kaukaze založil a vedie štátne všeobecnovzdelávacie lýceum ako internát komplexného formovania detí a mládeže Ministerstva školstva Ruskej federácie. Zaradenie gymnázia v Hnilčíku do siete školských zariadení už schválilo ministerstvo školstva, a tak ho v septembri začnú navštevovať prví žiaci z rôznych kútov Slovenska. Gestorom školy je prof. PhDr. Miron Zelina, DrSc. z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, poradca ministra školstva. Spolu so zriaďovateľkou novej školy Imeldou Trochtovou a jej budúcimi pedagógmi absolvoval nedávno odbornú stáž priamo v Ščetininovej škole v Tekose. Po návrate poskytol denníku KORZÁR rozhovor.
V čom sa bude nové gymnázium odlišovať od súčasných škôl tohto typu?
"Osemročné gymnázium v Hnilčíku bude projektované na báze filozofie profesora Ščetinina, mala by to byť škola s vysokou intenzitou práce, s napĺňaním záujmov a potrieb detí, s dôrazom na vysokú samostatnosť žiakov, na ich aktivitu a zaujatosť za veci spoločné, za veci školy. Úloha učiteľov a vychovávateľov bude skôr pomáhať žiakom v ich sebarozvoji, štýl ich práce by mal byť priateľsky, facilitujúci a podnecujúci. V rámci našich predpisov pre experimentálne školy je dôležité povedať, že škola v Hnilčíku musí zachovať naše učebné osnovy a základné zákony a predpisy o prevádzke školy. Ale v oblasti modifikácie učiva je priestor otvorený, a samozrejme v otázke metód, spôsobov, akými sa budú žiaci viesť a učiť."
Na Slovensku máme niekoľko alternatívnych škôl, väčšinou po vzore západných vzdelávacích inštitúcií. Gymnázium v Hnilčíku vychádza z princípov ruskej školy. V čom je medzi nimi rozdiel?
"Na Slovensku v porovnaní s inými postkomunistickými štátmi máme pomerne málo experimentálnych, alternatívnych škôl. V súčasnosti máme alternatívne školy Integrovaného tematického vzdelávania Susan Kovalíkovej, máme školy a triedy pre nadané deti, máme Waldorfské školy, Montessori školy, školy rogersiánske, školy tvorivohumanistické, cirkevné školy. Hlavné princípy Ščetininovej školy možno zhrnúť do niekoľkých bodov. V prvom rade je to celodenná intenzívna vzdelávacia aj záujmová činnosť, vysoká samostatnosť žiakov. Žiaci sú ubytovaní v blízkosti školy sami varia, obsluhujú sa, starajú o poriadok, majú dielne, kde si zhotovujú pomôcky z dreva, kovu, šijú si sami kostýmy na tance, vystúpenia, dokonca pod dozorom odborníkov stavajú nové budovy v areáli školy. Ale čo je dôležité, majú čas pre samostatné alebo skupinové učenie. Učia sa v malých skupinách 6 10 žiakov v skupine, kde komunikuje každý žiak s každým a spoločne riešia problémy. Zaujímavá je flexibilita tohto systému. Žiaci nechodia presne do ročníkov, podľa veku. Schopnejší žiaci "preskakujú" ročníky, a tak sa môže stať, že na vysokú školu ide žiak z tejto školy skôr, ako dovŕšil vek pre vysokú školu. Poučný je aj spôsob prijímania do Ščetinovej školy. Nerobí sa jednorázovým pohovorom či testami, ale uchádzač o školu sa sleduje niekoľko dní a absolvuje aj rozhovory a až potom, po jeho pomerne dobrom poznaní sa rozhodne, či bude prijatý. Záujem o túto školu z celého Ruska, ale aj iných krajín je veľký zo stoviek prihlásených každý rok prijímajú len okolo desať žiakov..."
Hovoríte o pozoruhodných výsledkoch Ščetininovej školy. Medzi rodičmi badať istú nedôveru k rôznym typom alternatívnych škôl. Akým spôsobom sa bude sledovať vzdelávanie detí na gymnáziu v Hnilčíku?
"Škola v Hnilčíku bude experimentálna, to znamená, že každoročne sa budú overovať a hodnotiť jej výsledky, prínosy a negatíva. Vyhláška o experimentálnych školách predpisuje, aby sa hlavne sledovala vzdelávacia úroveň žiakov či sa plnia učebné osnovy a na akej úrovni. A to aj preto, aby neboli problémy s prechodom žiakov tejto školy na iné školy, na vysoké školy, v uplatnení sa na trhu práce a v živote. Ďalej sa sleduje, aby žiaci boli vedení kvalifikovanými učiteľmi. Experiment by mal trvať prinajmenšom počas výstupu prvých absolventov z osemročného gymnáziá a aj potom, aby sa dala sledovať ich úspešnosť v ďalšom živote. Pokiaľ sa ukáže, že škola má prínosy, budú gestori odporúčať, aby sa podobné školy otvorili aj inde na Slovensku."
Môžete po svojom pobyte v Tekose porovnať naše a ruské školstvo?
"Ako som sa presvedčil v rozhovoroch s profesorom Ščetininom, naše myslenie je veľmi podobné. Bol som prekvapený, že v Rusku už v roku 2004 urobili reformu školstva, o ktorú sa my už veľa rokov snažíme. V týchto dňoch intenzívne pracujeme hlavne na obsahovej prestavbe nášho školstva. Potrebná je najmä zmena obsahu, a to v smere redukcie nefunkčného učiva, v smere dodania dôrazu na jazykovú pripravenosť žiakov, na zvládnutie moderných informačnokomunikačných technológií, na rozvíjanie hodnotiaceho a kritického myslenia, dôrazu na samostatnosť a hlavne na tvorivosť. Mňa osobne teší, že súčasná vláda SR prijala Milénium ako koncepčný, filozofický základ reformy školstva. Verím, že sa nám podarí premeniť naše školstvo tak, aby sme boli na popredných miestach v Európe v príprave schopných, samostatných, dobrých, zodpovedných a tvorivých ľudí pre globalizujúci sa svet. Vyžiada si to nie krátky čas, ale dôležité je, aby sa procesy systémových zmien začali."
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš