Českej republike vykonávajú už 3-4 roky. Práve u českých kolegov sa inšpirovali aj krompašskí gynekológovia. Tí pred pár dňami odštartovali tieto operácie na tunajšom gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Podľa slov primára MUDr. Jána Králika - na snímke, tieto plastické operácie predstavujú minimálne invazívny výkon a skracujú pobyt v nemocnici.
"Operácie vykonávame u pacientiek, ktoré už podstúpili tzv. pošvové plastiky a dochádza u nich k recidíve. Rieši sa tým prepadávanie pošvových stien, pahýľa po vyoperovanej maternici aj inkontinencia (unikanie moča). Operácie sa robia buď jednotlivo na prednej, strednej či zadnej pošvovej stene alebo ide o tzv. komplexná úprava panvového dna," priblížil J. Králik. Ich podstatou je voperovanie špeciálnej sieťky (10x15 cm), ktorá prerastie tkanivom a ostane tam natrvalo. Ide o základný typ operácie. Komplikovanejší je systém tzv. prolift, ktorý sa vykonáva so špeciálnymi zavádzačmi, ktoré uchytia sieťku napr. aj na horný okraj lonovej kosti v prípade prepadávania prednej pošvovej steny. Táto sieťka vlastne drží steny pošvy a nedochádza k prepadávaniu. Môže však dôjsť aj k tomu, že organizmus sieťku, ako cudzorodý materiál neprijme a dochádza k jej vypudeniu.
Tieto operácie na Spiši ako prví vyskúšali práve Krompašania. Pacientky z tohto regiónu tak nemusia cestovať do Košíc či Prešova. "Operovali sme už tri pacientky. Zákrok vyzerá možno komplikovane, ale nie je. Operácie pošvového dna sa môžu robiť cez pošvu alebo laparoskopicky," uviedol J. Králik. Ako zdôraznil, tie majú do budúcna veľký význam. Napríklad v USA sa počet pacientiek takto operovaných počíta na desiatky tisíce. "Z celkového počtu gynekologicky operovaných pacientiek, 12% podstúpilo práve operácie panvového dna či už čiastočné alebo komplexné. Už o niekoľko rokov bude takmer každá druhá žena na gynekológii operovaná kvôli týmto problémom. Dôjde k evidentnému nárastu a možno až polovica žien bude mať tieto problémy," priblížil. Ako na záver zdôraznil, súčasným negatívom je však fakt, že operácie zdravotné poisťovne na Slovenku zatiaľ nepreplácajú. U nás sa tieto operácie iba rozbiehajú. Jedna takáto páska pritom stojí 10-tisíc korún. Systém prolift o 20-tisíc korún viac.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš