posledných rokoch vyrovnal počtu predkladateľov zo západnej Európy. Rovnako ich úspešnosť je porovnateľná, v niektorých rokoch dokonca vyššia. Uviedol to na tlačovej besede v Prešove Andrea H. Schuler, výkonný prezident Europa Nostra, najvýznamnejšej mimovládnej organizácie v oblasti starostlivosti o historické pamiatky v Európe.
Dobrým príkladom je mesto Prešov, ktoré dostalo v posledných piatich rokoch dve ocenenia - za obnovu Bosákovej banky a rekonštrukciu historickej budovy Divadla Jonáša Záborského.
Europa Nostra, ktorá má sídlo v Haagu, prijíma vždy do septembra návrhy na ocenenie z celej Európy. Ceny udeľuje vo februári za reštaurovanie historických budov, za historické parky, krajinné oblasti a archeologické náleziská. Od roku 2002 šesť cien udeľuje spoločne s Európskou komisiou, ktorá k morálnemu oceneniu prikladá finančnú odmenu. Ceny môžu dostať iba predkladatelia z členských krajín EÚ. Ďalších 25 až 30 cien udeľuje nezávisle od EÚ.
Schuler, ktorý sa v Prešove zastavil po ceste z pracovného stretnutia v poľskom Krakove, sa s obdivom vyjadril o krajine Červeného Kláštora. V tejto súvislosti upozornil, že mnohé prudko sa rozvíjajúce štáty, ktoré budujú novú cestnú infraštruktúru, zničia vzácnu historickú krajinu diaľničnými viaduktmi. Úlohou Europa Nostra je lobovať na regionálnej aj národnej úrovni za ich záchranu. Schuler pripomenul, že prakticky všade v Európe sú snahy vytláčať kultúru a historické pamiatky na vedľajšiu pozíciu a presadzovať ekonomické hľadiská. Prioritou organizácie Europa Nostra je tlmiť tieto tlaky a podporovať aktivistov, ktorí bojujú za záchranu kultúrnych pamiatok. "Nie sme vždy priateľmi štátnych orgánov, ale vedia o nás a nemôžu nás obchádzať," uviedol Schuler. V prešovskom regióne sa prezident Europa Nostra zaujímal o stav hradných zrúcanín, historické budovy Solivarov a štôlne opálových baní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš