pod Prešovský samosprávny kraj (PSK). V návrhu komisie pre kultúru a národnostné menšiny, ktorým sa má v júni zaoberať krajské zastupiteľstvo, sa hovorí o možnosti pričlenenia osvetových zariadení pod knižnice. V kraji dnes pôsobí pod PSK sedem knižníc (podľa starých okresov) a rovnaký počet osvetových stredísk.
„Tvrdiť, že regionálne osvetové strediská živelne prešli pod samosprávy, je nevedomosť," hovorí riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove Vladimír Husár, podľa ktorého „celý proces prebehol v súlade so zámerom štátu odovzdávania kompetencií v oblasti kultúry na miestnu a regionálnu samosprávu". Zásadne nesúhlasí s tým, že osvety sú prežitkom z čias socializmu: „Osvetové strediská už dávno nie sú posttotalitným pozostatkom." Husák argumentuje tým, že tieto zariadenia sa venujú amatérskej kultúre, remeslám, protidrogovej osvete, vzdelávaniu a ďalším aktivitám. Snahu o ich zlúčenie s knižnicami považuje za politicky motivovanú. Podľa jeho slov znamená de facto „zánik osvetovej činnosti". Podľa neho by sa mala v súčasnosti venovať väčšia pozornosť osvetám ako knižniciam aj preto, že „v poslednej dobe je zaznamenaný pokles knihy ako informačného média".
V. Husár zdôrazňuje, že zlúčením sa veľa peňazí neušetrí, keďže už dnes napríklad v prešovskom stredisku vykrýva príspevok od PSK mzdy a odvody a nanajvýš tri percentá režijných nákladov. „Nebyť toho, že si vieme vlastnou činnosťou zabezpečiť príjmy, tak nemôžeme robiť žiadne podujatia," tvrdí Husár.
V týchto dňoch chystajú osvetové strediská petíciu za svoje zachovanie, aj s právnou subjektivitou. „Nič sa neušetrí," súhlasí riaditeľ Podtatranského osvetového strediska v Poprade Ladislav Havlík, podľa ktorého peniaze, ktoré sa získajú na pracovnom mieste, sa stratia na činnosti. Poukazuje na fakt, že v tomto stredisku sa počet pracovníkov znížil z 38 v časoch socializmu na 8.
„Robíme s ľuďmi a pre ľudí," hovorí o význame osviet svidnícka riaditeľka Mária Pajzinková. „V kraji žije asi 789-tisíc ľudí. My sme nápomocní v metodicko-odbornej činnosti v jednotlivých obciach, pomáhame zachovávať živú kultúru, niekde suplujeme školstvo, je to celá škála činností," pridáva sa ku kolegom aj Peter Sokol zo Starej Ľubovne.
Regionálne osvetové strediská v súčasnosti zamestnávajú približne 85 pracovníkov. Riaditelia sa boja, že vytvorenie osvetových oddelení pri knižniciach bude v konečnom dôsledku znamenať ich likvidáciu. Tento krok navyše podľa nich môže spustiť lavínový efekt aj v ďalších krajoch na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš