ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Platí to pre priestory do 100 metrov štvorcových, nájomné vo väčších kanceláriách bolo aj doteraz 250 korún. Pripomíname, že primátor Pavel Hagyari predložil v apríli do rokovania zastupiteľstva návrh na zrušenie výhodného nájmu pre politické strany. Chcel presadiť platenie nájmu podľa platnej smernice. Zo zvýhodneného nájmu pre politické strany totiž prichádzalo ročne do mestskej kasy 66-tisíc korún, a úpravou nájmu podľa primátorovej smernice by sa táto suma zvýšila na 374-tisíc korún. Hagyari argumentoval aj situáciou v Župnom dome na Slovenskej ulici, kde sídlia viaceré politické strany. Povedal, že na opravu tejto budovy je potrebných zhruba 80 až 100 miliónov korún, ktoré sa nedajú získať z nízkeho nájmu. Poslanci však zrušenie 14 rokov platného uznesenia nepodporili. Schválili iba zvýšenie nájomného pre politické strany na spomínaných 250 korún. Čo sa týka Župného domu, upozornili primátora, že politické strany sídlia iba v 10 percentách priestoru, podstatnú časť budovy zaberá štátny archív a jeho presťahovanie môže trvať aj roky.
Problémom zvýhodneného nájmu pre politické strany sa zaoberala aj ostatná mestská rada. Jej členovia dostali stanovisko od právničky mestského úradu. V ňom sa podľa slov člena mestskej rady Juraja Hurného (SDKÚ-DS) k uzneseniu mestského zastupiteľstva z roku 1993, ktoré ukladalo upraviť jednotné nájmy pre politické strany vo výške 130 korún, uvádza, že tým, že uznesenie bolo naplnené, stratilo platnosť. "Z toho vyplýva, že primátor mohol politickým stranám upraviť nájom v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia 139 z roku 2005 o zásadách hospodárenia s mestským majetkom," skonštatoval Hurný. Zároveň poznamenal, že teda nechápe, na čo bolo dobré škandalizovanie politických strán, ktoré prebehlo zo strany radnice médiami.
Aké teda bude nájomné pre politické strany? Opýtali sme sa na to tlačového tajomníka prešovského mestského úradu. "Primátor uznesenie podpísal, čiže 250 korún. Treba však zdôrazniť, že v zmysle smernice primátora o určovaní nájmu sa všetky doteraz existujúce nájmy prehodnocujú. Teda, ak sa prihlási subjekt, ktorý ponúkne za priestory, ktoré majú politické strany, vyšší nájom ako 250 korún, môže sa stať, že komisia pre nebytové priestory rozhodne v prospech neho," uviedol Michal Kaliňák. Zároveň podotkol, že mestská rada, ktorá je poradným orgánom primátora, neprijala k problému žiadne stanovisko, preto on sám vyvinie aktivity a bude s politickými stranami rokovať. Pri rokovaniach sa bude opierať o právne stanoviská, ktoré si v danej veci dá vypracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš