podpisov.
„Dolepodpísaní milovníci prírody protestujeme proti ťažbe dreva v Slovenskom raji v takom rozsahu, ako sa deje teraz najmä v lokalite Lesnica, pod Turníkom, na Čingove a jeho okolí," píše v petícii.
Turisti prevažne zo Spišskej Novej Vsi a okolia kritizujú ničenie značkovaných chodníkov lesnými mechanizmami a neporiadok, ktorý po sebe na národnom parku nechávajú lesní robotníci. „My nie sme proti ťažbe ako takej, ale proti ťažbe v takom rozsahu, aká sa deje v poslednom čase. Predminulý týždeň sa vôbec nedalo prejsť cez Lesnicu, priamo na chodníku si urobili skládku dreva. Chápem, že staré a choré stromy treba vyrúbať, ale nie tak, ako sa to deje teraz v národnom parku. Na Lesnici ostalo len pár stromov, vidieť až k potoku," vraví iniciátorka petície Mária Findurová.
Aj v deň slávnostného otvorenia letnej turistickej sezóny mohli návštevníci vidieť vedľa chodníka z Košiarneho briežka na Čingov čerstvé stopy po ťažbe v podobe konárov a skládok dreva. Chodník bol vyčistený, prejsť sa ním dalo bez problémov.
V spomínaných lokalitách hospodária Lesy SR, odštepný závod Prešov, Lesná správa v Spišskej Novej Vsi. Jej vedúci Štefan Kukura hovorí, že ide o kalamitnú ťažbu napadnutého smreka. Neporiadok v lese nepopiera. "Keď sa rúbe, nedá sa každý deň upratať. Sám som sa na to bol pozrieť. Kde sa ťahalo drevo, nebolo vyzametané, no prejsť sa dalo. Teraz je všetko vyčistené, nevidím v tom problém," povedal Š. Kukura v rozhovore pre KORZÁR.
Podľa M. Findurovej je príčinou súčasného stavu to, že Slovenský raj je majetkom súkromníkov. Podľa oficiálnych informácií patrí štátu 57 % pozemkov v tomto národnom parku, zvyšok je majetkom cirkvi, miest, urbariátov a súkromných osôb. Polovica lesov Slovenského raja sa využíva na hospodárske účely a ťaží sa tu.
Slovenský raj nemá jedného gazdu
Ochrancovia prírody vidia problém v hospodárení v národnom parku v jeho majetkovej roztrieštenosti a absencii jednej spravujúcej organizácie. Zástupca riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil tvrdí: „Najväčší problém je v tom, že my tieto lesy nemáme v správe. Lesy v národnom parku Slovenský raj nespravuje jedna organizácia, ktorá by integrovala poslanie ochrany prírody a možné hospodárske využitie. Ak by boli lesy pod jednou organizáciou tak, ako je to v TANAP-e alebo bežne vo svete, tak by prevažoval účel ochrany prírody a nie komerčná stránka. To by bolo systémové riešenie."
Na margo kritizovanej ťažby hovorí: „Je to ťažba kalamitná. Ťaží sa zväčša v okrajových častiach národného parku Slovenský raj, kde chodí najviac návštevníkov a tí ju samozrejme vnímajú. Neporiadok počas ťažby robotníci zrejme neupratujú priebežne, a to ľudia vnímajú citlivo. Nedá sa teda povedať, že Lesy SR robia nekalú činnosť, ide o náhodnú kalamitu, ktorú treba spracovať veľmi rýchlo."
Smrekové porasty, ktoré boli v tejto oblasti umelo vysadené, hromadne hynú a podľa lesníkov je to skutočne problém bez ohľadu na to, či lesné pozemky patria štátu, cirkvi, mestám alebo urbariátom.
Vlastnícke vzťahy v Slovenskom raji
vlastníctvovýmera (ha)percentuálny podiel
štátne10 33857,7%
cirkevné2 66214,8%
miest1 89710,6%
urbárske2 13111,9%
súkromné4352,4%
iní vlastníci4462,5%
(zdroj: Správa NP SR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš