Zatiaľčo zdravá časť populácie sa teší z prebúdzajúcej sa prírody, u alergikov sa zvyšuje spotreba vreckoviek a rôznych liekov potláčajúcich nepríjemný výtok z nosa, opuch slizníc či pálenie očí.
„Narastá najmä počet pacientov s tzv. peľovými alergiami. Niekedy to boli ochorenia mestských ľudí, u vidiečanov sa takmer nevyskytovali. Dnes už trpia alergiami aj deti vyrastajúce na dedine. Je paradoxné, že na vznik alergií má vplyv aj skutočnosť, že deti sú vychovávané v takmer sterilnom prostredí. Všetko sa vyvára, perie, dezinfikuje. K normálnemu vývoju imunitného systému treba, aj keď to možno znie zvláštne, trošku špiny. V súčasnej dobe jestvujú na trhu rôzne preparáty, hovorí sa im probiotiká, a tie majú za úlohu navodiť v organizme rozvoj normálnej, zdravej imunity," vysvetľuje Viliam Revický, primár detského oddelenia a klinický imunológ a alergológ Nemocnice s poliklinikou vo Svidníku(na snímke) a dopĺňa: „Poviem príklad. Keď dieťa od narodenia vyrastá v prostredí, kde bola mačka alebo pes, nikdy nedostane alergiu na srsť týchto zvierat. A to aj napriek tomu, že má vrodené predispozície na takýto druh alergie. Prítomnosť alergénu od útleho detstva zabezpečí postupné navodenie tolerancie. Ale keď dieťa príde prvýkrát do kontaktu s takýmto zvieraťom napríklad až v troch rokoch a má predispozície na alergiu, je tam dosť veľká pravdepodobnosť, že ju aj dostane.
Najrozšírenejšia je peľová alergia, alergia na roztoče, teda bytový prach a perie a v súvislosti s rozširujúcim sa chovom domácich miláčikov, najmä psov a mačiek, významne pribúda alergií na srsť zvierat. Ďalšou kapitolou sú rôzne potravinové alergie. „Tieto môžu mnohokrát súvisieť s peľovými. Napríklad ľudia, ktorí sú alergickí na trávu, majú často alergiu aj na paradajky a všetky produkty, ktoré sa z nich vyrábajú, teda kečupy, pretlaky, džúsy. Po konzumácii takýchto potravín sa môže alergia prejaviť nielen na koži, ale aj v podobe nádchy. Iný príklad. Mal som pacienta, ktorý bol alergický na palinu. Prišiel ku mne v zime, keď bolo všade plno snehu a sťažoval sa na sennú nádchu. Opýtal som sa ho, aké jedlá konzumuje a zistil som, že pri príprave mäsa doma používajú rôzne druhy korenín. Kto je alergický na palinu, môže mať skríženú precitlivelosť na koreňovú zeleninu, ale aj na bazalku, koriander, čierne korenie a pod. Tiež sa nedoporučuje, aby jedinec, ktorý je alergický na peľ z tráv, pil bylinkové čaje. Hlavne nie tie, ktoré si pripravuje z vlastnoručne nazbieraných bylín."
Podľa V. Revického sú pri peľovej alergii postihnuté najmä horné dýchacie cesty a oči. Príznakmi sú vodnatá sekrécia z nosa, kýchanie, upchatý nos, začervenalá spojivka, opuch očí. Prechodne môže dôjsť aj k zhoršeniu sluchu, lebo sliznica nosohltanu je opuchnutá. To vedie aj k tomu, že deti sú nútené dýchať ústami a chýba filtrácia vzduchu, ktorú zabezpečuje nos. Ten vdychovaný vzduch jednak ohrieva, jednak zbavuje hrubších nečistôt, medzi ktoré rátame napríklad aj peľ. Takýto stav sa môže neskôr prejaviť na dolných dýchacích cestách v podobe peľovej astmy.
„Detskí lekári už dnes môžu predpisovať antihistaminiká (v minulosti ich mohol predpísať iba alergológ - pozn. aut.) bez toho, aby im to odporučil odborný lekár, a tým vykryť aspoň to akútne štádium. Niektoré antihistaminiká sa už dnes dajú kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Potom je potrebné alergologické vyšetrenie, kde sa stanoví, na čo je človek alergický. Základom celej liečby je však alergénová imunoterapia, teda vakcíny. Tie sú v súčasnosti dostupné vo forme kvapiek, ktoré matka dvakrát týždenne podáva dieťaťu doma. Nie je potrebné dochádzať na vakcináciu do ambulancie, ako to bolo v minulosti. Táto terapia je dôležitá najmä preto, že v peľovej sezóne sa alergén nedá vylúčiť úplne. Vo vzduchu sú veľké koncentrácie peľov. Imunoterapia je príčinná liečba alergie a priamo zasahuje do jej podstaty. Mení alergiu na tolerovanie alergénu. Ľudia robia chybu v tom, že imunoterapiu berú rok, alebo dva. Treba ju brať minimálne tri roky, optimálne je aspoň päť rokov," hovorí V. Revický.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš