vyhlásili Tichú a Kôprovú dolinu za Územie chránené občanmi a o niekoľko metrov ďalej tú istú oblasť vyhlásili za Územie chránené vlastníkmi vlastníci pozemkov. Aj napriek evidentnej rozdielnosti názorov ku konfliktom nedošlo. Územie si zobrali aktivisti pod správu až po tom, keď zlyhala Štátna ochrana prírody a podľahla skupinovým lobbistickým nátlakom, zdôvodnil stretnutie šéf Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč.
Približne tisíc ochranárov zo Slovenska, Česka a Poľska sa zišlo pri Pribyline, aby vyslali politikom správu, že v Tatranskom národnom parku niečo nie je v poriadku a sú ho pripravení chrániť. "Politici sa dozvedeli, že je problém a mali by ho riešiť," konštatoval šéf lesoochranárov, ktorí začali pred takmer dvomi týždňami blokovať ťažbu dreva v chránenej oblasti.
Situáciu pri Pribyline pre istotu monitorovala polícia už niekoľko hodín pred začiatkom paralelných akcií. Incidenty medzi približne 1500 ľuďmi len niekoľko metrov od tatranského hotelu Permon, by turistickému ruchu v Tatrách neprospeli. V niekoľkých prípadoch mohlo dôjsť skutočne ku kolíziám.
Traja starší urbárnici sa rozhodli demonštrovať svoje názory priamo medzi stovkami aktivistov. Otázkou na narýchlo sklincovanom drevenom transparente - Kto vás živí, úspech nezožali, tak pokračovali v pochode pomedzi prevažne mladých ľudí. Slovné útoky starých mužov na ochranárov by sa už dali nazvať priamou provokáciou. Nazývali ich škodcami, chorými žltými a podobne. Šarvátkam zabránila pravdepodobne iba happeningová nálada spokojných aktivistov.
Viac ako sto nespokojných majiteľov lesných pozemkov a lesníkov demonštrovalo svoje názory len niekoľko metrov od tisícky ochranárov. Predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraj Vanko označil akcie ochranárov z posledných dní za hystériu a demagógiu.
Urbárnici sa obávajú čiastočne oprávnene, aj keď všetky pozemky majú už teraz v najvyššom piatom stupni ochrany. Problém im však nerobia ochranári, ale štát. Tomáš Vančura, exriaditeľ TANAP-u, ktorý sa vrátil z USA a objavil sa v Pribyline, tvrdí, že Tichá a Kôprová nie sú kauzy ochranárov, ale lesníkov a štátnych úradníkov. Ministerstvo životného prostredia malo ukončiť zonáciu a za súkromné pozemky v najprísnejších ochranných pásmach by mal štát majiteľom platiť náhradu. Nie len Ficova, ale všetky predchádzajúce vlády, mali s vyplácaním náhrad problémy. Pravdepodobne aj toto je jeden z dôvodov nervozity a averzie urbárnikov voči ochranárom.
Paradoxne práve ochranári zaradili medzi svoje štyri víkendové podmienky pre ministerstvo a Štátnu ochranu prírody odškodnenie súkromných vlastníkov. Ďalšími sú definitívne zastavenie ťažby kalamitného dreva. Vytvorenie nezávislej komisie zloženej z mimovládiek aj zo zahraničných odborníkov na prešetrenie udalostí v Tichej a Kôprovej a vyvodenie osobnej zodpovednosti konkrétnych ľudí za porušenie zákona a mnoho miliónové škody.
Akcia ochranárov sa v sobotu neskončila a pravdepodobne bude mať právnu dohru. Starosta Pribyliny Milana Kohút tvrdí, že zhromaždenie ochranárov bolo nezákonné, lebo nemali súhlas majiteľov pozemkov. Ochranári tvrdia, že stačilo akciu ohlásiť vopred a povolenie dvoch demonštrácií na jednom mieste označili za porušenie práva na zhromažďovanie. Starosta chce dať podnet na preskúmanie prokuratúre.
Ku stretom medzi ochranármi a štátnou mocou došlo 11. apríla, keď Štátne lesy TANAPu začali ťažiť kalamitné drevo v Tichej a Kôprovej doline. Aktivisti blokovali práce a tvrdia, že ťažbou porušujú zákon. Lesníci aj ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva si myslia opak. Aj napriek tomu Inšpekcia životného prostredia koncom uplynulého týždňa pozastavila spracúvanie dreva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš