ale aj matkám s kočíkmi, starším ľuďom a ďalším v zmysle motta: „Tam, kde môžeme my, môžete aj vy."
Na Cemjate, v lokalite Zabíjaná, vzniklo bezbariérové odpočívadlo a niekoľko trás. Najkratšia má tri, najdlhšia sedem kilometrov a zjazdná je na všetkých typoch vozíčkov. „S projektom sme začali vlani. Najprv sme sa dohodli, ako budú prebiehať testovacie jazdy, lebo je rozdiel, či idú elektrické vozíčky, alebo mechanické," povedala koordinátorka projektu No Limits Greenway Anastázia Paľová z Prešovskej bicyklovej skupiny Kostitras. Náklady projektu boli 150-tisíc korún.
Medzi testovacími jazdcami boli Henrieta Koleniaková, Radko Soročina, Alexander Fazekaš a Viera Ondrejčíková z Domova sociálnych služieb (DSS) na Volgogradskej ulici v Prešove. „Naši klienti nemajú veľa možností dostať sa do prírody. Na Cemjatu sme chodievali naším autom aj v minulosti, ale bolo to obtiažne. Aj preto sa snažíme vychádzať v ústrety tomuto projektu," uviedla riaditeľka DSS Iveta Nemčíková. DSS má 155 klientov, v Prešove je okolo 500 vozičkárov.
„Bolo mojím snom mať takú trasu v prírode, kam sa dá kedykoľvek ísť a zrelaxovať. Dúfam, že to nie je prvá a posledná takáto trasa na Slovensku, a že v budúcnosti budeme môcť urobiť aj jazdu po celom Slovensku. To by bolo úžasné. Keby som sa toho dožil, bol by som rád," s úsmevom podotkol vozičkár Radko Soročina, jeden z testovacích jazdcov projektu No Limits Greenway.
Projekt má pokračovať v v budúcnosti. Viera Štupáková z Kositrasu uviedla, že víziou je „rekreačno-tréningová zóna dostupná každému". Pri práci na turistickom chodníku pre vozičkárov pomohli dobrovoľníkom z Kostitrasu aj Školské lesy. „Vyšli nám v ústrety aj tým, že upravili rampu tak, aby bola bezbariérová," uviedla Štupáková.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš