Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach. Nariadenie hovorí o zachovaní pôvodného stavu do zdokumentovania situácie. "Zjednodušene povedané, musíme zastaviť práce dovtedy, kým nebude prípad došetrený," informoval nás riaditeľ Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Peter Líška.
Ako ďalej dodal, ŠL TANAP je ako príspevková organizácia povinná rešpektovať rozhodnutia orgánov štátnej správy, akým je Slovenská inšpekcia životného prostredia. "Samozrejme, okamžite zastavujeme práce na spracovaní kalamity," spresnil riaditeľ. Už spracované drevo chcú lesníci odviezť najneskôr do konca dnešného dňa.
Ochranári z Lesoochranárskeho združenia Vlk prijali správu o zastavení ťažby s nadšením. Ako pre agentúru SITA uviedol náčelník združenia Juraj Lukáč, združenie bude požadovať vyšetrenia všetkých svojich podaní, pretože majú podozrenie, že bol porušený zákon a došlo k poškodzovaniu chránených druhov. Niektorí zástupcovia zoskupenia zotrvávajú naďalej v Tichej a Kôprovej doline. Chcú zabrániť, aby bol dokumentačný materiál, kalamitné drevo odvezené. "Ťažba bola síce prerušená, no drevo odvážajú," vysvetlil Lukáč.
Lesníci začali s ťažbou v oboch dolinách 11. apríla. Spracovanie kalamitného dreva im v 4 stupni ochrany prírody povolil Krajský pozemkový úrad v Prešove. Do dnešného dňa sa im podarilo vyťažiť 1 200 metrov kubických drevnej hmoty z Tichej a približne 700 metrov kubických dreva z Kôprovej doliny.
Pôvodne mali lesníci vyťažiť z oboch dolín asi 25-tisíc metrov kubických smrekovej drevnej hmoty. Denný limit ťažby bol 300 metrov kubických dreva. Kvôli blokáde niekoľkých jednotlivcov z rôznych ochranárskych združení, ako aj príslušníkov hnutia Greenpeace, sa ho však nepodarilo naplniť. Lesníci chceli spracovaním kalamity zabrániť premnoženiu podkôrneho hmyzu, ktorý by mohol napadnúť živé stromy.
Ochranári, ktorí blokovali vstup techniky do dolín, trvajú na tom, že lesníci ťažbou porušujú zákon a ničia unikátne biotopy. Lesníci oponujú, že kalamitu spracovávajú len v malej časti oboch dolín. Ak by tak neurobili, podkôrny hmyz, ktorý sa v tomto roku vyrojil o dva týždne skôr ako obvykle, by mohol napadnúť živé stromy a poškodiť ich.
Protestná akcia
Na zajtra zvolalo niekoľko ochranárskych združení do Podbanského protestnú akciu. Chcú na ňom vyhlásiť Tichú a Kôprovú dolinu za územie chránené občanmi. Zhromaždenie je riadne ohlásené podľa zákona o zhromažďovaní občanov. Akcia sa nebude konať na území so zakázaným vstupom. Účasť údajne potvrdilo už dvetisíc ľudí.
Autor: Oliver ONDRÁŠ & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš