„papuče" - nie však na ľavej strane vodiča, ale na pravej strane auta!
„Keď som to zbadal, neveril som vlastným očiam. Niečo také som ešte nevidel. Mal som pocit, že som v Anglicku, kde majú volant na pravej strane. Papuča musí byť nasadená na ľavej strane, aby si ju vodič pri nastupovaní všimol. Hneď som si to odfotil," povedal nám jeden zo svedkov.
To, že „papuče" dávali mestskí policajti naozaj na pravú stranu, nám potvrdil aj Prešovčan Martin. Nad celou situáciou len krútil hlavou, tento krok polície považuje za nesprávny. „Nemôžu dať papuču na stranu spolujazdca. Vodič si to nevšimne, pohne sa a zničí si koleso. Ak z nejakého dôvodu nemohli papuču nasadiť na ľavú stranu, nemali ju dávať vôbec a vec riešiť inak."
„Tento problém sa týkal siedmich áut, ktoré stáli na Jarkovej ulici. Autá stáli na mieste, kde sa nesmie stáť," povedal náčelník Mestskej polície v Prešove Ján Andrejko. „Keďže autá stáli tak, že blokové zariadenie nebolo možné založiť na stranu vodiča, policajti ho založili na druhú stranu. Keď vodič prichádzal ku svojmu vozidlu, musel ho celé obísť a blokové zariadenie si musel všimnúť. Zo strany vodiča by sa k nemu nedostal, lebo nemal prístup," vysvetlil J. Andrejko. „Okrem toho vodiča na zábranu upozorňujeme aj lístkom, ktorý ma za predným oknom na viditeľnom mieste."
Podľa náčelníka sa v zákone o obecnej polícii nehovorí o tom, na ktoré koleso má policajt založiť blokové zariadenie. „Na stranu vodiča ho zakladáme preto, aby si to vodič všimol čo najskôr. To je samozrejmé pre každého policajta. Jedine policajný zbor má nejaké usmernenie, interný predpis, kde sa hovorí o tom, že spravidla sa zakladá zábrana na strane vodiča."
J. Andrejka sme sa ešte spýtali, na ktorú stranu by dali policajti „papuču", keby mal vodič volant na pravej strane. „Na pravú stranu, to je logické," povedal. Janka ŠTEFKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš