i regionálnej úrovni. V Prešove došlo k rozkolu na pôde mestského zastupiteľstva. Odčlenený nový klub kresťanských demokratov a nezávislých podporujú aj ďalší členovia hnutia. Väčšina sa však prikláňa k terajšiemu okresnému predsedníctvu, o čom svedčili pomery pri hlasovaní na sneme. Snemu sa zúčastnil aj predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý však poprel, že do Prešova prišiel upokojiť situáciu.
„Nie. V tejto chvíli tu nie som kvôli situácii, ktorá je v meste Prešov a v okrese. V prvom rade ma zaujíma politický stav hnutia v regiónoch. Je to výročný snem. Jeho osobitosťou je to, že sa koná krátko pred veľkým celoslovenským snemom. Prišiel som predstaviť celoslovenskú politiku, vnútrostranícke videnie riešenia problémov a v prvom rade počúvať ľudí a diskutovať, ako oni hodnotia situáciu v strane, ako sa pozerajú na našu činnosť aj v komunálnej politike. Pre mňa sú tieto stretnutia veľmi dôležité, lebo tu sa vlastne dozvedám o problémoch, o ktorých sa v Bratislave málokedy môžem dozvedieť v takej konkrétnej podobe, ako som ich počul dnes," povedal pre Korzár Hrušovský.
Výjazd sa mu oplatil, delegáti snemu mu vyjadrili podporu pri opätovnej kandidatúre na post predsedu KDH v súboji s Vladimírom Palkom. Delegáti snemu zvolili kandidáta na člena Rady KDH Antona Gašpára a sedem delegátov na celoslovenský snem (Balún, Buzogáň, Halická, Hreha, Hruška, Kislík, Lukáč), ktorý bude 16. júna v Prešove. Návrhy druhého krídla prešovského KDH neboli úspešné.
Napätie na sneme nepoprel ani okresný predseda KDH v Prešove Stanislav Kahanec, no zároveň uviedol, že „ak by sme chceli hovoriť o všetkých veciach, ktoré potrebujeme riešiť, tak by sme potrebovali aj dva dni". Na otázku, či snem KDH posilnil, alebo došlo ešte k väčšiemu rozkolu v strane, odvetil: „Keby som povedal, že nemáme žiadne problémy, tak by som klamal. Problémy patria k životu. Ide len o to, aby sme ich vedeli riešiť s korektnosťou, trpezlivosťou, pochopením a aby sme ich vedeli riešiť tak, aby sme sa večer mohli pozrieť do zrkadla."
V prešovskom KDH došlo k rozporom po odchode časti mestských členov KDH z poslaneckého klubu. Založili s nezávislými vlastný poslanecký klub a spolu so Smerom a spol. začali podporovať primátora. Získali aj viceprimátorský post. Ako vníma túto situáciu predseda hnutia Pavol Hrušovský? „Nebudem sa k tomu vyjadrovať, pretože nie som znalý problému v detailoch, aby som mohol urobiť závery. Preto som aj dnes, keď som počul vážne informácie, požiadal všetkých, ktorí sú angažovaní - či už ako poslanci mestského zastupiteľstva, alebo ako politickí funkcionári na úrovni mesta a okresu - aby túto vec riešili. Zodpovedne, spravodlivo, hľadali objektívnu pravdu, boli voči sebe korektní a v prvom rade, ak je to možné, aby si vzťahy vysporiadali najskôr medzi sebou. To je môj postoj a moje odporúčanie," uviedol šéf KDH a dodal: „Vôbec nebudem v tejto veci konať, pokiaľ konanie niektorého člena strany nenaplní skutkovú podstatu možného vyvodenia politickej disciplíny".
Na pôde KDH už boli aj návrhy na vylúčenie niektorých členov. „Viem o nich. Každý prípad riešime individuálne. Treba od seba oddeľovať politickú, pracovno-právnu a trestno-právnu zodpovednosť a takto konať. Ak niektorý z členov hnutia naplní porušenie stanov do takej miery, že bude treba vyvodiť dôsledky, tak to príslušný stranícky orgán urobí," reagoval Hrušovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš