Nižných Śromoviec (Poľsko). Svojim manželským sľubom spojili dve mladé srdcia a zároveň dedinky na poľskej i slovenskej strane Dunajca. Zaľúbený párik je prvým, kto prechádzal lávkou v svadobných šatách. Podobný sobáš dvoch ľudí z poľskej a slovenskej časti v Červenom Kláštore nezaznamenali desiatky rokov.
O výstavbu lávky ponad Dunajec sa snažili mnohé generácie na obidvoch susediacich stranách takmer sto rokov. Sen miestnych sa podarilo vyplniť až minulý rok v auguste. Za ten čas nová lávka ovplyvnila aj osudy dvoch zaľúbencov. "Kým lávka vznikla, my dvaja sme boli spolu už vyše roka. Musím však s určitosťou povedať, že zintenzívnila naše stretnutia a napomohla vzťahu," vyznal sa pre naše noviny ženích Martin len niekoľko hodín pred sobášom. Pred postavením mosta musel za svojou milou dochádzať cez hraničný priechod naokolo. Oplatilo sa mu vytrvať. Iste nie kvôli lávke, ale Barbore. "Už aj poniektorí kamaráti majú priateľky na opačnej strane. Jeden z nich dokonca chodí so svojou už štyri roky," prezradil šťastný muž.
Svoje "Áno" si vyslovil mladý pár v rímskokatolíckom kostole v Poľsku. "Budem prisahať po poľsky," zvestoval nám pred svadbou vtedy ešte snúbenec. Po obrade sa celý slávnostný sprievod vybral pešo k lávke. Ak si chcel Martin odniesť Barboru na Slovensko, musel najprv prekonať prekážky. Poliaci mu totiž pripravili dve brány. Aj za pomoci blízkych ich zvládol a nevestu mal doma. Všetci sa odobrali na hostinu v miestnom zariadení. "Bývať budeme u Barbory. Nie však navždy, prídeme na Slovensko," vyhlásil sympatický muž.
Krásnu nevestu a ženícha si prišli pozrieť stovky zvedavcov. Prišiel aj starosta Červeného Kláštora Štefan Džurny, ktorý neskrýval nadšenie. "Je to ukážka toho, že lávka spája nielen brehy, ale aj ľudí," podfarbil svojim výrokom slnečnú sobotu starosta Zamagurskej obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš