navštívili zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) priestory štyroch stredných škôl v Čaklove (okres Vranov nad Topľou), ktoré sa od septembra zlúčia do jednej. Študenti zo Stredného odborného učilišťa sa presunú do budovy Strednej priemyselnej školy dopravnej a Strednej poľnohospodárskej a záhradníckej školy. Využije sa aj časť Domova mládeže (DM), ktorý momentálne vykazuje stratu 80-tisíc korún mesačne, keďže ubytuváva len jedenásť študentov. Rekonštrukciou časti DM vzniknú štyri nové učebne, čím sa kapacita školy zvýši na 450 študentov. Podľa slov predsedu PSK Petra Chudíka sa touto racionalizáciou má dosiahnuť lacnejšia prevádzka, ktorá spočíva najmä v úspore energií (zhruba 700-tisíc korún ročne). "Osobne mám z toho dobrý pocit. Myslím, že týmto zlúčením môže vzniknúť jedna veľmi dobrá škola, ktorá by s touto kapacitou nemala mať do budúcnosti problém." Na aký účel bude slúžiť prázdna budova SOU sa zatiaľ nevie.
Z ďalšieho bodu rokovania, ktorým bola transformácia kultúrnych zariadení, už Peter Chudík taký dobrý pocit nemal. Hovorilo sa aj o transformovaní Hornozemplínskeho osvetového strediska a Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou. Podľa Chudíka ešte nie je dostatočne vypracovaný materiál z komisie kultúry a vzniká množstvo otázok s nejasnými odpoveďami. "Transformácia by podľa môjho názoru mala priniesť jasný osoh, mala by byť presne zadefinovaná. Zatiaľ je to len akási polovičná transformácia, len vo vzťahu ku knižniciam a osvetovým strediskám. Niektorí poslanci prišli s návrhom, aby sa vypočítal podiel financií na jedného obyvateľa v danom okrese. Avšak potom by sme museli započítať napríklad aj divadlá, galérie a múzeá." Podľa župana by tak vznikol veľký nepomer "medzi menším mestom ako je Vranov, v porovnaní s Prešovom".
Zlúčenie oboch organizácií podľa jeho slov nie je riešenie. "Môžeme získať len na tom, že prepustíme nejakých dvoch technicko-hospodárskych pracovníkov. A to podľa mňa nie je transformácia kultúry." Župan uviedol, že osvetové strediská suplujú kultúru po obciach, robia veľa akcií, a preto nie je dôvod na ich rušenie a následné spájanie s inými inštitúciami. Podľa slov predsedníčky kultúrnej komisie Jany Vaľovej treba nastaviť systém v rámci celého PSK a každý okres by mal presne vyšpecifikovať konkrétnu formu racionalizácie. Poslanci PSK tiež súhlasia s tézou, že návrh ešte treba prepracovať a jasnejšie zadefinovať.
Riaditeľka Hornozemplínskej knižnice Emília Antolíková síce nie je za zlúčenie týchto dvoch zariadení, ale domnieva sa, že racionalizácia je potrebná. "Čitatelia stále pribúdajú, čo je výborné, ale mi ich kvôli nedostatku kníh nemôžeme adekvátne uspokojiť. Cieľom racionalizovania by teda malo byť, aby kultúrne inštitúcie boli primerane financované. Tých finančných prostriedkov na nákup nevyhnutných zdrojov je skutočne málo," uviedla.
Riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska Anna Gdovinová je jednoznačne proti transformácii: "Sú to diametrálne odlišné inštitúcie. Nevidím na to dôvod. Jednak preto, že sme v kraji s tak vysokou nezamestnanosťou, kde určite nie je treba ďalších nezamestnaných a jednak preto, že sme na konci republiky, veľmi ďaleko od centra kultúrneho diania a my keď robíme ľuďom na našich dedinách tú malú miestnu kultúru. A keď im poskytneme možnosť účinkovať v kolektívoch umeleckej záujmovej činnosti, tak naozaj nevidím dôvod na zrušenie týchto zariadení. Okrem toho, treba posudzovať každý jeden okres individuálne, lebo v každom okrese sa jednej činnosti darí viac, jednej menej. Každý má svoje špecifiká a nie je možné vypracovať nejakú šablónu, podľa ktorej by sa okresy riadili. Všetci riaditelia regionálnych osvetových stredísk sú zasadne proti." Osud kultúrnych inštitúcii je teda naďalej nejasný, minimálne do júnového zasadnutia Zastupiteľstva PSK.
Autor: Nataša Dojčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš