kraja je cieľom protidrogového projektu. Robí ho Krajské centrum pre rómske otázky v spolupráci s krajským úradom, Prešovskou univerzitou a ďalšími partnermi.
"Hlavným cieľom je vytvorenie regionálnej koncepcie, ktorú ponúkneme aj na národnú úroveň," uviedol Marián Bača z Krajského úradu v Prešove. Projekt beží už štvrtý mesiac, ukončený má byť v novembri. "Aktuálna situácia je taká, že je rozbehnutá práca všetkých odborných sekcií a robí sa sociologický výskum v spolupráci s filozofickou fakultou, ako aj výskum drogovej závislosti v rómskych komunitách," uviedol Bača. Na koncepcii a výskumoch pracuje približne 50 ľudí plus obslužný personál a anketári. Podľa Baču mieni výstupy projektu prebrať do svojich pracovných materiálov aj Prešovský samosprávny kraj.
Aká je teda situácia v rómskych komunitách v oblasti užívania drog? "Ešte nie sú objektívne analýzy. Avšak už dnes vieme povedať, že niektoré predpoklady sa potvrdili, iné nie. Situácia je lepšia, než sme čakali. Tvrdé drogy ešte v osadách v Prešovskom kraji nie sú, prípadne ide o náhodných užívateľov, ktorí s nimi prišli do styku mimo komunity. Je to najmä otázka financií," povedal riaditeľ občianskeho združenia Krajské centrum pre rómske otázky Alexander Mušinka a konkretizoval: "Pri prchavých látkach sme čakali horšiu situáciu. Sú miesta, kde je fetovanie celokomunitnou záležitosťou, je ich relatívne málo. Na druhej strane v iných komunitách, ak sa užívanie prchavých látok vyskytuje, tak len individuálne."
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš