zahataná. Privlastnil si ju majiteľ pozemku vedľa nej. Najprv postavil zátarasy a na každého, kto tadiaľ prešiel, sa rozčuľoval, alebo zavolal mestskú políciu s tým, že cez jeho pozemok sa chodiť nebude. Neskôr postavil plot," posťažovala sa nám Viera Mlynáriková. Dodala, že tento problém sa týka nielen jej, ale celého osadenstva záhradkárskej osady. Záhradkári sa rozhodli problém riešiť tak, že spísali petíciu a poslali ju na mestský úrad. Argumentovali v nej verejným záujmom a žiadali, aby mesto spomínanú prístupovú komunikáciu do záhradkárskej oblasti obnovilo.
„Tento prístup sa využíval od nepamäti," argumentovali v petícii. Jeden záhradkár nám dokonca povedal, že má šesťdesiat rokov, ale po tejto ceste chodil už ako malý chlapec. Pod petíciou, ktorú na mestský úrad doručili pred Veľkou nocou, je podpísaných 85 záhradkárov. Našli sme na nej aj podpis členky mestskej rady Evy Kučovej. „Tá cesta bola vždy otvorená, nepatrila nikomu. Neviem, akým novým územným rozdelením alebo meraním ju teraz vlastní Milan Šimiček, veď ľudia odtiaľ chodili roky-rokúce. Aj ja sama, veď tam máme záhradu," povedala.
Pani Mlynáriková dodala: „Keďže sa k svojmu pozemku nemôžem dostať z ulice Groner, bola som prinútená využiť prístup cez Kalváriu. Prístup z tejto strany je však tiež problémový, lebo tam na pozemku, ktorý slúžil ako prechod, je chata."
Keď sa cez Veľkú Noc vydala na záhradu a so synom začali čistiť prechod, M. Šimiček zavolal na nich mestskú políciu. V súvislosti s touto chatou už dostal mestský úrad oznámenie o čiernej stavbe. Nepovolenou stavbou je však aj plot, ktorý si Šimiček postavil. Stavebný úrad, ako nám povedal kancelár primátora René Semanišin, nedostal od Milana Šimička ohlásenie malej stavby a tak pre porušenie stavebného zákona začal voči nemu priestupkové konanie. Dodal, že M. Šimiček chcel stavbu plota dodatočne legalizovať: „Argumentoval rekonštrukciou. Nie je to však pravda, lebo staval nový plot a aj tam, kde predtým nebol, tiež ho posunul pol metra smerom k cestnej komunikácii. A na toto bolo potrebné stavebné konanie."
„V roku 1973 bola cesta zlúčená s vedľajšou parcelou, my sme ju kúpili v roku 1983. Je to naše vlastníctvo. Záhradkári môžu chodiť zvrchu cez Kalváriu, tam majú cestu. Je to pre nich dlhšie iba o takých 10 minút," povedala nám k problému pani Šimičková. Zdôraznila, že o tom, že sú vlastníci pozemku aj cesty, majú list vlastníctva: „A kto nám môže naše vlastníctvo zobrať?"
Milan Šimiček dodal, že so záhradkármi majú veľa nepríjemných zážitkov: „Mali sme napríklad odstavené naše auto na ceste a oni nám prišli povedať, aby sme ho odpratali, lebo nám ho vyvrátia. A prečo? Lebo chceli prejsť cez náš pozemok? Tiež nám tu vykrikovali, že sme chorí na hlavu. Už boli takí páni, že my sme tu nemali žiadne práva, hoci sme vlastníci. Tak sme sa rozhodli pozemok ohradiť."
Mestský úrad začal sťažnosti záhradkárov riešiť. Po zistení si skutkového stavu požiadal Správu katastra v Bardejove, aby odstránila nesúlad hraníc okolitých pozemkov tak, aby nezasahovali do neknihovanej štátnej parcely, ktorá slúžila ako prístupová komunikácia k záhradkárskym osadám. Skrátka, zápisom parcely Milana Šimička do katastra bola pravdepodobne časť neknihovanej parcely, ktorá slúžila ako prístup k záhradkárskej oblasti, pričlenená k jeho parcele. Zároveň primátor zaslal predsedovi petičného výboru Matejovi Mlynárikovi (na snímke) svoje stanovisko. Boris Hanuščak záhradkárom oznámil, že splnenie požiadavky týkajúcej sa obnovenia prístupovej komunikácie môže zabezpečiť iba vlastník parcely, a tým je Slovenský pozemkový fond, regionálny odbor v Bardejove: „Petíciu odstupujeme tomuto orgánu ako príslušnému na vybavenie," dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš