Korzár logo Korzár Spiš

Budúci lesníci porovnávali spôsob hospodárenia v dvoch krajinách

Prešov - Študentské výmenné pobyty nie sú žiadnou novinkou vďaka projektom, ktoré finančne podporuje európske spoločenstvo v rámci programu Socrates.

Do jedného z nich sa zapojili aj študenti Strednej lesníckej školy (SLŠ) v Prešove, ktorí si našli partnerov na francúzskej poľnohospodárskej a potravinárskej škole v Pierre Fonds. Spolupracovali so študentmi z odboru drevárstvo, keďže špeciálna lesnícka škola v tejto krajine nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Projekt sme riešili v dvoch rovinách. Jednou bola jazyková s tým, že komunikačným jazykom bola angličtina, a druhá bola odborná. Odborným garantom jazykovej stránky projektu bol Peter Šuščák. Našim hlavným cieľom bolo porovnať slovenské, francúzske a európske normy pri ťažbe dreva," povedal nám garant za odbornú stránku projektu, učiteľ SLŠ Albín Kostelník (na snímke), krátko po návrate z Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímalo nás, ako pobyt v inej krajine a spôsob hospodárenia v lesoch vnímali študenti. Podľa Tomáša Sökera sú francúzske lesy podstatne odlišné, rastú živelne, bez odborného zásahu a chvíľami im pripomínali prales. "Normovali sme najmä buky a duby. Musím povedať, že slovenské normy sú oveľa presnejšie a možno aj zložitejšie, ako francúzske," hodnotil úlohu, ktorú riešili, T. Söker.

Jeho spolužiaci sa nechali počuť, že slovenské lesy sú podľa nich zaujímavejšie a pestovateľskými zásahmi vytvárajú aj lepší optický dojem, no nie sú také bohaté na drevo vhodné na ťažbu. "Zaujalo ma, že preferujú pestovanie topoľa, ktorý má rýchly rast a využívajú ho na výrobu papiera. To u nás nie je bežné. Nevidel som v ich lesoch také zásahy, ako sú prerezávky, v niektorých miestach mali zase pásy holorubov," dodal Ľuboš Vaško.

SkryťVypnúť reklamu

Popri práci absolvovali aj poznávací pobyt, dokonca jeden deň strávili v Paríži. Víkendy trávili v rodinách francúzskych rovesníkov. "Správali sa k nám srdečne, sú dobrí hostitelia, ale aj keď sme ešte doma absolvovali kurz francúzštiny, cítil som jazykovú bariéru," poznamenal Matúš Samsely.

Lukáša Straku zaujala vyššia životná úroveň priemerných Francúzov a sieť služieb, ktorú majú k dispozícii. "Naši rovesníci tam už zvyčajne majú auto, v rodine sú najmenej dve vozidlá. Jednoducho, môžu si toho dovoliť oveľa viac, ako my. Bol som v rodine, ktorá napríklad chodila nakupovať do Belgicka," pridal svoj postreh.

Vlani rovnaké úlohy, ako je charakteristika lesníctva, pestovanie buka od semena až po ťažbu, zisťovanie objemu vyťaženého dreva a sortimentácia, či zisťovanie zásob porastov, riešili francúzski študenti na Slovensku. Porovnávali tiež ceny potravín v obchodných reťazcoch a zoznamovali sa so zaujímavosťami krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už obe strany prijali závery. K akým dospeli, na to sme sa opýtali garanta projektu A. Kostelníka. "Čo sa týka noriem, dospeli sme k záveru, že slovenské, francúzske a európske normy sa nedajú porovnať, alebo zovšeobecniť. Problém je v tom, že každý departement vo Francúzsku má dosť odlišné normy. Musia si to ujednotiť najprv doma. Medzi našimi a európskymi normami ani nie sú veľké rozdiely."

Pridal aj jednu zaujímavosť. Francúzi začali v 30. rokoch pestovať slovenský dub s dobrou výťažnosťou a vysokou kvalitou. Mali s ním dobré skúsenosti, ale nevedia, z ktorej oblasti Slovenska pochádza. Záznamy chýbajú. Intenzívne preto spolupracujú s jednou nemeckou univerzitou a skúmajú jeho pôvod cez genetiku.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu