pod susednú obec Haniska. Žiadajú, aby sa pričlenili späť ku Kendiciam. Ak sa tak čoskoro nestane, viac ako 50 vlastníkov sa chce obrátiť na súd. Okrem toho obec Kendice už tretí rok prichádza o dane z týchto pozemkov.
Ešte v roku 1974 bola časť kendického územia bez vedomia vlastníkov odčlenené od obce Kendice a pričlenené k Haniske, v tom čase ešte k mestu Prešov. Ide o niekoľko hektárov pozemkov medzi nimi je napríklad aj pozemok, na ktorom stojí bývalý motel Stop a dve chatové osady. Celkovo ide asi o desať hektárov pôdy. "Po revolúcii obe obce deklarovali, že sa tento problém vyrieši tak, že sa spomínané pozemky pričlenia k obci Kendice," vysvetlil starosta Kendíc Jozef Hlavatý (na snímke na titulnej strane).
Zo začiatku to aj vyzeralo sľubne. Na svete je totiž aj rozhodnutie Okresného úradu V Prešove z roku 1994, podľa ktorého sa môže hranica posunúť podľa pôvodného zámeru. Aj napriek tomu sa tak nestalo. "Problém bol v tom, že k tomuto rozhodnutiu nebola konkrétne spracovaná identifikácia geometrického plánu. To znamená, že nebolo presne identifikované, z ktorého pozemku sa koľko odčlenilo. Okrem toho neboli splnené niektoré náležitosti, týkajúce sa zmeny katastrálnej hranice. Preto sa nemohlo rozhodnutie zapísať do správy katastra," vysvetlil J. Hlavatý.
Ako starosta dodal, niektorí vlastníci ani nevedia o tom, že z ich pozemku sa časť odčlenila k obci Haniska. Zistia to až, keď nastanú problémy pri dedičskom konaní. V praxi to vyzerá asi tak, že časť pozemku má vlastník v Kendiciach a časť v Haniske. "Okrem toho obec prichádza ročne približne o tritisíc korún na daniach za tieto pozemky," povedal starosta a dodal, že za uplynulé roky im Haniska spomínanú daň za pozemky platila.
Problém s pozemkom trápi aj Kendičana Albína Miška (na snímke). "Chcem, aby sa to konečne vyriešilo. Nech sa naše pozemky opäť pričlenia do katastra Kendíc, alebo nech nám ich vymenia za iné. Trvá to už pridlho a ak sa nič nezmení, dáme to na súd," povedal.
Teraz je však situácia taká, že v rámci zákona o vydržaní si niektoré pozemky pričlenili iní vlastníci a bez problémov si tam postavili napríklad domy alebo chaty.
O vyjadrenie sme požiadali aj starostu Hanisky Jána Pavuka. "Momentálne má obec iné priority, ktorými sú protipovodňové opatrenia. Ale budeme sa zaoberať aj týmto problémom," prisľúbil. "Chceme osloviť vlastníkov pôdy a máme záujem sa dohodnúť. Máme snahu zmeniť hranice katastra, ktoré by tvorili prírodné hranice- tok Torysy, cesta, železnica. Chceme napraviť staré krivdy a hriechy z minulosti, kde sa menili hranice po dohode medzi vlastníkmi a ktoré neboli zaznamenané na katastri."
K pasienku pána Albína Miška starosta Pavuk uviedol, že pozemok sa nachádza v katastrálnom území Haniska medzi kanálovým privádzačom a riekou Torysa, medzi miestnymi zvaný Sihoť. "Momentálne je vedený v evidencii Slovenského pozemkového fondu (SPF), lebo nie sú vysporiadané majetkovoprávne vzťahy. Pozemok má prepožičaný do užívania Základná organizácia zväzu chovateľov v Haniske, ktorá platí za užívanie prenajímateľovi, teda SPF. Pozemok je vlastníkmi pôdy, občanmi Kendíc, neudržiavaný. Sú na ňom nánosy piesku z povodní ešte spred troch rokov a tiež sú tam naplavené kmene stromov, ktoré môžu v prípade mimoriadnych situácii spôsobiť problémy pod mostom. Okrem toho tam rastie polmetrová tráva, ktorá prekáža vsakovaniu povrchových vôd do pôdy," dôvodil J. Pavuk.
"Ale veď tento pozemok má v užívaní predsa organizácia drobnochovateľov z Hanisky. To znamená, že jeho udržiavanie má zabezpečovať táto organizácia v zmysle nájomnej zmluvy," uzavrel J. Hlavatý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš