totiž nestačí na uhrádzanie svojich záväzkov za bývanie. Situácia je tak vážna, že jej hrozí ulica. Bojí sa najhoršieho a to, že keď príde o byt, jej 16-ročný syn skončí v sociálnom zariadení a z nej bude bezdomovkyňa. Jej dlhy nájomnom predstavujú 250-tisíc korún.
A. Radomská má 47 rokov, je slobodná matka a býva v jednoizbovom byte na jednom z miestnych sídlisk. „Môj dôchodok je 6 291 korún, detské prídavky predstavujú 540 korún. Okrem toho sociálne mi poskytuje 500 korún na ošatenie. Otec môjho syna platí alimenty 1 200 korún," vyratúva svoj príjem. Náklady na byt pritom predstavujú 5 667 korún.
Pani Anna ako vyučená košikárka pracovala 20 rokov v levočskom výrobnom družstve invalidov. Vtedy jej ekonomická situácia bola únosná. Problémy však nastali, keď v jej zamestnaní začali hromadne prepúšťať a ona sa ocitla na dlažbe. „Bolo to v roku 2001, potom som mala ešte nárok na podporu v nezamestnanosti. Odvtedy to však s nami ide dole vodou. Ak by som zaplatila byt, neostalo by nám na stravu. Ja by som sa uskromnila, lenže je tu môj syn."
Syn je jej jedinou útechou. Má ho veľmi rada, opisuje ho ako šikovného chlapca, ktorý jej veľmi pomáha. „Keby som bola zdravá, neváhala by som ísť pracovať do zahraničia. Lenže ako nevidiaca mám minimálne možnosti zamestnať sa," vysvetľuje. V ich maličkom byte nie je ani stopa po prepychu. Skôr naopak, chýba základné vybavenie. „Odpojili nás už od plynu, varím na dvojplatničke," ukazuje nám A. Radomská. Doslúžila aj stará práčka, na novú niet peňazí.
Kto by mal v dnešnej dobe pomôcť chorým a chudobným ľuďom? Ako pre KORZÁR uviedol primátor Levoče Miroslav Vilkovský, podľa všeobecne záväzného nariadenia magistrát môže Levočanom v núdzi poskytnúť jednorazovú finančnú pomoc v maximálnej výške 5-tisíc korún. „Odkedy som primátorom, vyhoveli sme zatiaľ jednej žiadosti. Ekonomickú situáciu žiadateľa sme si overili na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny," upresnil M. Vilkovský.
Dávku v hmotnej núdzi, ktorá obsahuje aj príspevok na bývanie, môže žiadateľovi poskytnúť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako nám povedali na pracovisku v Poprade, každý prípad posudzujú individuálne. „Žiadateľ musí byť v prvom rade v hmotnej núdzi. Ak má neuhradené záväzky voči správcovi bytu, musí nám predložiť dohodu o splátkach," vysvetlili nám. Úrad práce dopláca v prípade jednotlivca maximálny ochranný príspevok do výšky 5 060 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš