Korzár logo Korzár Spiš

Hagyari po sto dňoch: Som optimista

Prešov - Primátor mesta Prešov Pavel Hagyari (na snímke) zvolal včera mimoriadnu tlačovú konferenciu k prvým sto dňom vo funkcii. "Ja som optimista.

Na jednej strane som bol sklamaný, v akom ekonomickom stave sa Prešov nachádza, na druhej strane som našiel kopu schopných ľudí, odhodlaných zapojiť sa do budovania mesta," zhrnul svoje pôsobenie na radnici po sto dňoch. Uviedol, že o metropolu Šariša sa začínajú zaujímať investori (jeden má byť predstavený dnes), ktorí podľa neho tvrdia, že "do Prešova sa vracia ekonomický optimizmus".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doprava

Hagyari ďalej uviedol, že sa pohli aj veci v oblasti dopravy. "Začala sa technická príprava výstavby diaľnic, teda veľkého obchvatu Prešova... Diaľnica, ktoré boli plánované na rok 2014 až 2015, by podľa predbežného harmonogramu, pri optimálnom variante, mohla byť v roku 2010." V súvislosti s Nábrežnou komunikáciou povedal, že verí, že sa s vlastníkmi dohodne a do roka a pol by mohla byť hotová. Pripravuje sa aj pokračovanie Nábrežnej, cez Čierny most po Rusínsku ulicu. V tomto prípade si primátor vie predstaviť aj finančnú spoluúčasť mesta. "Tie financie vieme nájsť, je to potrebné pre občanov Prešova, pretože tento dopravný chaos, ktorý tu vládne, je už neudržateľný." Podľa Hagyariho sa začalo aj s prípravou projektov okružných križovatiek, pri ZVL by mala do júna pribudnúť svetelná signalizácia, neskôr sa tam ráta s mimoúrovňovým kruhovým objazdom. Nedávno tiež došlo k zjednosmerneniu ulíc Jarková a Slovenská.

SkryťVypnúť reklamu

Investície

Americký investor, ktorého mesto predstaví dnes, má v Prešove v dvoch etapách preinvestovať takmer dve miliardy korún. Podľa Hagyariho sa ozývajú aj ďalšie spoločnosti. "To ma vedie k optimizmu, že za štyri roky by sa v Prešove mohlo preinvestovať minimálne 10 miliárd korún," dodal. Mesto má tiež záujem na výstavbu bytov. V tejto súvislosti Hagyari povedal, že momentálne sa vyberajú vhodné lokality. Do úvahy prichádzajú priestory terajšieho amfiteátra, prípadne plocha pri futbalovom štadióne. Primátorov odhad je "minimálne tisíc bytov za štyri roky".

Cestovné a odpad

Pred voľbami sľuboval Hagyari dôchodcom bezplatnú mestskú hromadnú dopravu a odpad. Táto otázka zatiaľ nie je aktuálna. Podľa primátora tohoročného rozpočtu "nechcem a nemôžem vstupovať". Dočasne chce pre dôchodcov bezplatnú MHD mimo špičiek a v prípade odpadov sa "pripravujú projekty na výstavbu fabriky na spracovanie odpadu". Okrem zhodnocovania druhotných surovín by mala spracovávať biomasu. Podľa Hagyariho ide o nový projekt, nie o podobný zámer, ktorý chcelo mesto predtým realizovať spolu s Veľkým Šarišom v tamojšej lokalite Lapanč.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúra a šport

"V súčasnej dobe sme oslovili architektonické kancelárie, aby pripravili štúdiu. Vyhlásime súťaž na výstavbu Arény Prešov." Nový športový stánok chce mať Hagyari pri Mestskej hale a mal by zahŕňať obchodné centrum i bazén. Prevádzka športovísk arény má byť dotovaná z výnosov obchodného centra. Do konca roka prisľúbil primátor otvorenie Mestskej galérie, 1. júna má vyrásť pri Záhrade umenia detský park. Rekreačná zóna má vzniknúť v dvoch etapách (prvá teraz v lete) aj na Sídlisku III.

Priorita č. 1

Za prioritu číslo 1 označil primátor Hagyari využívanie geotermálnej energie. "Nejde len o výstavbu aquaparku, ale aj o vykurovanie bytov," povedal primátor a dodal, že Prešov a okolie má, spolu s Vranovom a Košicami, najlepšie geotermálne zdroje na Slovensku, ktoré sú pritom nevyužité.

SkryťVypnúť reklamu

Letisko

Už pred časom sa primátor vyjadril, že bude žiadať vybudovanie železničného eurokoridoru Poprad - Prešov - Košice, ktorý by zabezpečil priame spojenie metropoly severovýchodného Slovenska s hlavným mestom. Podľa jeho slov by technická príprava mohla byť hotová v tomto volebnom období a v ďalšom by sa mohlo stavať. Včera konštatoval, že má záujem aj o letisko. "Som nadšený možnosťami, ktoré mesto má v rámci letiska. Všade vo svete fungujú vojenské a civilné letiská spolu. Skutočne niet dôvod, aby to nebolo aj tu," povedal. Primátor si vie predstaviť, že by v Prešove by mohli pristávať v priebehu niekoľkých rokov malé dopravné lietadlá.

Mestské firmy

Po voľbách sa Pavel Hagyari pustil do "upratovania" v mestských firmách. Ako prvá padla za obeť spoločnosť s ručením obmedzeným Prešov Real, ktorá spravuje mestské priestory. Či dôjde k jej zrušeniu, ako pôvodne primátor avizoval, zatiaľ nie je známe. Na margo Realu včera Hagyari povedal: "Hospodárenie v meste nebolo v poriadku. Naopak, bolo katastrofálne. Prešov Real preinvestoval za posledných desať rokov štvrť miliardy. Garantujem, že pokiaľ by som tieto investície riadil ja, tak prešovské obchodné centrá, do ktorých tieto peniaze išli, by vyzerali ako Bulvár Hollywood." Chystá sa audit mestských nehnuteľností. Takisto kontroly v ďalších firmách, či mestských lesoch. "Čaká nás ďalšia reorganizácia mestských firiem... Technické služby vidím rovnako problematické ako Prešov Real," naznačil P. Hagyari.

Politológ: Na závery je priskoro

Primátor Prešova Pavel Hagyari má za sebou premiérových sto dní. Ako sa jeho pôsobenie pozerá politológ? Korzár oslovil Tomáša Koziaka z Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Prvých sto dní primátora a jeho vyjadrenia k nim komentoval Koziak slovami:

"Sto dní je príliš málo na to, aby sme mohli reálne zhodnotiť činnosť akéhokoľvek politika. Myslím však, že vyjadrenia primátora Hagyariho sú korektné a odzrkadľujú reálnu situáciu. Nesledujem síce detaily diania na radnici, ale ako človek, ktorý žije a pracuje v Prešove môžem povedať, že začínam vnímať isté pozitívne zmeny, napríklad v doprave, či v správe mestských firiem. Faktom je to, že primátor Hagayri pôsobí vo svojej funkcii veľmi dynamicky. Pozitívne je aj to, že sa snaží hľadať odpovede na to, ako sa veci robiť dajú a nesnaží sa zdôvodňovať to, prečo sa nedajú. Istým špecifikom v slovenských podmienkach je to, že je politicky nezávislý, čo mu prináša výhody, ale aj nevýhody. Výhody spočívajú v tom, že môže byť skôr manežérom než politikom a že môže byť nezávislý na častokrát ´temných´ straníckych väzbách, ktoré sa môžu prejavovať napr. v klientelizme. Nevýhody sú zasa v tom, že sa nemôže spoliehať na stranícku disciplínu v poslaneckých kluboch. Ak to mám na záver zhodnotiť, nie som asi sám, kto má pocit, že Prešov sa trochu rozhýbal, a že sa tu konečne začína po rokoch niečo diať."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 079
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 533
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 124
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 079
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 533
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 124
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu