predchodcovia a koná razantnejšie. Ako sme už na stránkach nášho denníka informovali, najnovšie podmienil dohodu s poslednými vlastníkmi nevysporiadanej nehnuteľnosti, rodinou Drutarovských, stiahnutím žaloby. No a opäť sa začalo skloňovať vyvlastňovanie v prípade, že sa žaloba nestiahne. Tá je však selekciou všetkých problémov, ktoré ľudia v súvislosti s touto stavbou namietali od roku 2000. Úradníci ich opakovane neakceptovali, preto sa ľudia obrátili na súd.
Primátor Hagyari sa však chcel zachovať rytiersky a vypočuť si argumenty obyvateľov ulíc, ktorých sa výstavba dotkne. Zároveň ich chcel presvedčiť, aby žalobu stiahli. Na stretnutie prišlo okolo 20 občanov. "Dohoda s Drutarovskými je pripravená, čaká sa na ukončenie súdneho sporu. Stretol som sa so žalobcami a prisľúbil som im výraznú pomoc pri rokovaní s investorom, teda Slovenskou správou ciest. Ich požiadavky sa mi zdajú dosť logické a reálne. Predbežne sľúbili, že stiahnu svoju žalobu späť. Pokiaľ bude tento týždeň zobratá späť, okamžite podpíšem dohodu s Drutarovskými a môže sa začať výstavba," komentoval situáciu prešovský primátor.
Na stretnutí padla aj otázka, kto nahradí investorovi stratu za to, že nemohol pokračovať vo výstavbe, ak obsah ich žaloby súd zamietne. Faktom však je, že v minulosti sa už súdy na rôznych stupňoch zoberali viacerými žalobami a ani jeden zo sporov nevyhral investor. Vari aj preto občania trvali na svojom a žiadali od radnice nejaké garancie. Džentlmenská dohoda im už nestačí a okamžité stiahnutie žaloby odmietli. Navrhli, aby sa o požiadavkách znova rokovalo za prítomnosti investora, hoci ich primátor ubezpečil, že mesto chce hájiť ich záujmy.
Hovorili najmä o tých najzávažnejších námietkach. Napríklad o zlom prístupe na pozemky z plánovanej komunikácie autami, o probléme s hlukom, vibráciami, odvodnením dažďovej vody, či o odpratávaní snehu v úzkom koridore medzi fasádami domov a susediacou protihlukovou stenou, ktorá pri výstavbe vznikne. Reč bola aj o ich nákladoch na nové okná, ktoré by mali tlmiť hluk z cesty. Viacerí z nich si ich už dali vymeniť na vlastné trovy. "Riešenie prístupu na môj pozemok je také, že autá síce pod istým uhlom na môj pozemok vôjdu, ale už nevyjdú a ja chcem, aby sa to vyriešilo," povedal svoj názor František Marušák. Podobne reagoval aj ďalší zo žalobcov Miroslav Janičko. "Napríklad môj dom je na svahu a protihlukové steny ma nijako neochránia," pripomenul ďalší zo žalobcov Miroslav Janičko.
Primátor naďalej trvá na podmienke. Dohoda s Drutarovskými o stavbe náhradného domu za stiahnutie žaloby. Po rokoch boja sa teda dostali do ďalšej pasce a to len preto, lebo sa pripojili k nespokojným občanom, ktorí namietali postup kompetentných pri rozhodovaní o stavbe Nábrežnej komunikácie. Dotknutý úsek cesty sa však ich domu vôbec netýka. Jeden z ich susedov to na stretnutí s primátorom verejne označil za vydieranie. Istá pani zdôraznila, že každý z nich sa za podanie žaloby rozhodoval sám za seba a každý dal plnomocenstvo právnemu zástupcovi, čím potvrdila, že za žalobou nestoja Drutarovskí. "Pýtali sme sa ako to je s tým avizovaným vyvlastňovaním a pán primátor nám povedal, že môžeme pokojne spať," reagoval na našu otázku či hovorili aj o tomto staronovom probléme Oto Drutarovský.
Je tu však ešte jedna zásadná otázka. Nikto nedefinoval a nehovorilo sa o tom ani na spomínanom stretnutí, ako táto žaloba môže ovplyvniť dokončenie Nábrežnej komunikácie. Úradníci totiž aj napriek tomu realizujú stavebné konania, v marci dokonca vydali stavebné povolenie na ďalšiu etapu v kilometri 0,0 - 1,3 na uliciach Obrancov mieru a Škultétyho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš