Viacerí sa domnievajú, že ich parcely s poľnohospodárskou pôdou sa dostanú do rúk lobistom, ktorí ich premenia na stavebné parcely a výhodne predajú. Preto sa chystajú spísať petíciu a proces komasácie v dohľadnej dobe zastaviť.
Druhé kolo verejnej diskusie na tému sceľovania pozemkov, sa uskutočnilo vo štvrtok v kultúrnom dome. Debata medzi dotknutými vlastníkmi pozemkov, ktorých je približne 1 400 a predstaviteľmi bola veľmi búrlivá. Ľudia sa totiž obávajú straty pozemkov. Starosta obce Michal Sýkora (na snímke) to nevidí tragicky. "Urobili sme všetky kroky na zastavenie procesu. Dali sme si urobiť právny rozbor, zoznam nezistených vlastníkov, stanovisko odborníkov a čakáme s akým návrhom prídu ľudia," povedal starosta Michal Sýkora.
Podľa jeho slov je to pre ľudí citlivá téma. Zastaviť konanie komasácií by mohol legitímny výbor. "Ľudia sa toho boja, že by to nemohlo dopadnúť dobre," poznamenal.
Zhromaždenie si vytvorilo sedem členný petičný výbor, ktorý má do konečného dátumu 15. mája spracovať podpisovú petíciu Aby bola platná, musia ju podpísať dve tretiny majiteľov pozemkov. "Petícia bude postúpená Pozemkovému úradu v Poprade, ktorý je správnym orgánom a následne nastúpi zdĺhavý proces rokovania s vládou, čo znamená, že obec Štrba, teda jej dotknutí vlastníci pozemkov, bude jedinou obcou na Slovensku, rokujúcou o komasácii s vládou," doplnila Anna Hurajtová, ktorá je zodpovedná za pozemkové úpravy v obci.
Jeden z vlastníkov dotknutých pozemkov Ján Jančík si myslí, že petícia môže rozbehnutý proces sceľovania zastaviť. "V tomto štáte už neverím ničomu. Mám pocit, že celá komasácia sa týka skupiny ľudí, ktorí chcú na nej zarobiť," dodal Štrbian.
Podľa A. Hurajtovej cieľom sceľovania nie je premena ornej pôdy na stavebné pozemky. "Iniciatívu sceľovania vyvíjal Pozemkový úrad v Poprade, ktorému to vyplýva zo zákona. Mali sme vypracovaný projekt firmou GS z Rimavskej Soboty, ktorá vychádzala z uznesenia vlády číslo 78/1996 pre územný plán Vysoké Tatry, Západné Tatry, Oravu a Spišskú Maguru, kde sa hovorí o pozemkových úpravách v narušenej krajine. Cieľom projektu bolo revitalizovanie krajiny, vytvorenie protipovodňových opatrení a podobne a nie stavebná činnosť," vysvetlila A. Hurajtová.
Zaujímavosťou ostáva skutočnosť, že proti uplatneniu Zákona číslo 330/1991 o pozemkových úpravách v Štrbe sa dalo v prvom kole verejnej diskusie odvolať. Vlastníci však tvrdia, že o tejto možnosti nevedeli. "Na výveske pred Kultúrnym domom visela vyhláška, proti ktorej sa dalo odvolať do 15 dní," potvrdila A. Hurajtová.
Čo je to komasácia
Komasácia je sceľovanie množstva spoluvlastníckych podielov toho istého vlastníka v rôznych parcelách právneho stavu a vytvorenie niekoľkých nových pozemkov pre vlastníka v celosti. Komasáciu vykonáva podľa zákona príslušný pozemkový úrad.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš