uniformu až po výsluhový dôchodok. V tomto roku už od polície na Spiši odišlo osem mužov, prichádzajú ďalšie žiadosti. Nie každému sa splnia očakávania, ktoré má pri nástupe k polícii, po pár rokoch v službe odchádza pracovať do inej sféry.
Ako pre Korzár uviedol okresný policajný riaditeľ Vladislav Chroust, v rámci Okresného policajného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi pracuje 260 policajtov. "Z toho 60 percent z nich má menej ako 35 rokov. Iba šiesti policajti sú starší ako 50 rokov. V minulosti bolo nad 50 rokov asi 15 percent policajtov," upresnil V. Chroust. Je logické, že keď starší skúsenejší policajti odchádzajú, do Policajného zboru prijímajú záujemcov z radov mladých. Žiadostí je dosť, z desiatich záujemcov vyberú jedného, ktorý spĺňa predpoklady na túto prácu. "Veľmi málo policajtov doslúži do 55 rokov. Niektorí sa nevedia prispôsobiť zmenám, ktoré prináša táto práca. Veľa z nich potom uplatní svoje vzdelanie napríklad v práci u súkromných bezpečnostných služieb," vysvetlil riaditeľ. Nezanedbateľným faktom je finančné ocenenie. Aj keď laické predstavy sú, že policajti zarábajú horibilné sumy, opak je pravdou. "Niekedy to nie je ani päťmiestna suma," prezradil nám okresný policajný riaditeľ.
Policajti, ktorých sme oslovili, o svojich platoch nechceli veľmi rozprávať. Predsa len sa nám priznali, že je to málo. Ide o sumy napríklad 10-, 12- či 14-tisíc v čistom. Policajt, ktorého ešte čaká štúdium na policajnej škole, zarobí v čistom len približne 7-tisíc korún. Pritom treba mať na zreteli, že práca policajta je náročná po psychickej aj fyzickej stránke. J. Teplica spomína na roky u polície takto: "Som vyučený kuchár - čašník. K polícii som nastúpil v januári 1977. Ako jeden z mála som vlastnil zbrojný preukaz, preto mi ponúkli túto prácu. Vtedy bol nedostatok policajtov. Veľmi dlho som sa rozhodoval, kým som túto ponuku prijal. Aj keď som v práci zažil všeličo, nikdy som nerozmýšľal, že by som mal odísť. Skôr naopak, veľmi ťažko sa mi po 30 rokoch odchádza do dôchodku." J. Teplica začínal v Spišskej Novej Vsi. Na našu otázku, aký by mal byť správny policajt, nám tento vytrvalec povedal, že v prvom rade seriózny. "Nech by riešil akúkoľvek situáciu s kýmkoľvek, prvoradý je seriózny prístup," upresnil.
V. Chroust hovorí, že omladzovanie Policajného zboru znamená aj pozitíva. Predsa však - to, že skúsení policajti po niekoľkých rokoch služby odchádzajú od polície, je v prvom rade negatívy trend. "Mladí začínajúci policajti majú dobrú fyzickú pripravenosť, sú vytrvalí. Na druhej strane oproti starším kolegom im chýbajú skúsenosti. Napríklad 40-ročný policajt, obrazne povedané, prešiel takmer všetkým, nič ho nemôže prekvapiť. Vie sa správne v každej situácií rozhodnúť," konštatuje V. Chroust.
Okrem toho na Spiši majú zelenú, čo sa týka práce pri polícií, ženy. Momentálne v rámci okresného riaditeľstva si policajnú uniformu oblieka pätnásť žien, z toho štyri sú v riadiacej funkcii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš