160 dobrovoľníkov. V uliciach sme stretli napríklad skupinu chlapcov zo Strednej lesníckej školy v Prešove. Zaujímalo nás, s akými rekciami Prešovčanov sa stretli.
"Väčšina ľudí ochotne prispela. Oslovili nás aj takí, ktorí už skúsenosť s rakovinou mali, ale stretli sme sa aj s odmietnutím. Vraj máme ísť pred radnicu, alebo za premiérom Ficom a pýtať si peniaze tam, iní sa jednoducho tvárili, že nás nevidia," povedal nám Adrián Koc so spolužiakmi Marekom Gočom, Tomášom Kunákom, Jakubom Rezajom a Petrom Vettcherom.
Teodózia Lattová nám prezradila, že ona má doma už zbierku umelých narcisov. Ani jeden rok ich totiž nezahodila. "Keď nevidím v meste aktivistov, tak ich vyhľadám. Dobročinná zbierka je dobrá vec, lebo nikto z nás nevie, kedy ho to môže postihnúť. V rodine sme už mali onkologicky chorého, takže viem, aké trápenie prežíva pacient aj jeho blízki," poznamenala. Podobne reagovala aj Nadežda Sekelová. "Každý by chcel žiť svoj život v zdraví a pohode, no nie každý môže. Svojim príspevkom im aspoň trochu pomôžem a mne tie peniaze nebudú chýbať."
Pri stánku v centre mesta sme oslovili študentky Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity Lýdiu Sabolovú, Tatianu Lazorčákovú a Andreu Krocákovú. Tie nemali negatívne skúsenosti s okoloidúcimi, skôr naopak. Ľudia sa nielen zaujímali o informačné materiály o tejto zákernej chorobe, ale chvíľami vznikla pri stánku aj diskusná skupina. Vymieňali si osobné skúsenosti a často padli aj dobré rady, ako sa v krízovej situácii, keď ochorie niekto blízky, zachovať.
Dievčatá prekvapila istá pani, ktorá priniesla do stánku náruč živých narcisov. "Mám veľkú záhradu a tento rok je narcisov veľa. Napadlo mi, že sa tu zídu a poslúžia dobrej veci," reagovala Bernardína Imrichová. Tiež má skúsenosť s rakovinou v rodine. Na otázku, či má pocit, že sa v nemocnici o jej blízkeho starali dobre, reagovala: "Myslím si, že robili čo mohli. Viac sa asi nedalo a s prístupom lekárov som bola spokojná."
Inú skúsenosť mala Agáta Dubovská, ktorej manžel nedávno podľahol rakovine. "Ja tento rok neprispejeme do zbierky. Moja bolesť je ešte čerstvá a nemyslím si, že manžel dostal zo strany lekárov takú starostlivosť, akú si zaslúžil. Hnevá ma, že väčšina týchto peňazí ostane v Bratislave, tu sa vrátia odrobinky a ľudia trpia," vysvetlila svoje dôvody.
Občianske združenie Venuše, ktoré sa snaží všestranne pomáhať pacientom aj ich rodinám finančne podporil aj primátor Prešova Pavel Hagyri. Ako nám povedala predsedníčka spomínaného združenia Mária Kurtová, peniaze použijú na technické zabezpečenie. Potrebovali by najmä počítač a prístup k internetu, ale o využití týchto zdrojov sa rozhodnú kolektívne. Liga proti rakovine SR vyhlasuje Deň narcisov každoročne a aj včera aktivisti celý výťažok zaslali do ústredia v Bratislave. Odtiaľ sa okolo 30 percent zo zbierky v Prešove a okolí vráti do regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš