by mala byť lákadlom tunajšieho historického tábora. Zariadenie, aké sa používalo na dobývanie pevností najmä v stredoveku, je po Beckove iba druhým u nás. V Krásnej Hôrke je už schátralé a nepoužívané.
„Je to typ katapultu s francúzskym názvom trebuchet a znamená niečo ako silný úder alebo silný hod. Keďže my sme vojenskou pevnosťou, chceme tu mať viac zariadení podobného typu," predstavil novú stavbu šéf mestskej spoločnosti Marmon Pavol Mišenko.
Katapult bude slúžiť najmä ako atrakcia pre návštevníkov Ľubovnianskeho podhradia. Na rozdiel od minulosti, keď z tohto útočiaceho telesa lietali ťažké kamene, sa tentoraz budú vystreľovať plastové fľaše alebo gumené lopty naplnené vodou. Dôvodom je najmä bezpečnosť zvedavcov. Predmety by nemali letieť viac ako 50 - 60 metrov. „Zariadenie nám postavili naši známi z Brezna. Popri práci so železom bolo potrebné vykonať hlavne tesárske práce. Okrem stojana je dôležitou časťou zariadenia rameno, vyrobené z pevného a pružného dreva, v našom prípade z jaseňa. Súčasťou je aj debna naplnená kamením. Tá slúži ako protizávažie, teda čím je ťažšia, tým je výstrel razantnejší," vysvetlil P. Mišenko.
Ostrú premiéru s katapultom v Starej Ľubovni zažijú turisti už v nasledujúcich dňoch. Oficiálne ho môžu bežní návštevníci zhliadnuť koncom mája pri stredovekej bitke. Ako nám Pavol Mišenko prezradil, katapult dostal meno Elizabeth Katarína. „Prvé meno je podľa tradície francúzske a druhé je po jednej z našich pracovníčok," dodal.
Nabíjanie a obsluha drevenej výšavy si žiada odbornejšiu manipuláciu. Dôležité najmä pre záujemcov o streľbu z katapultu je vyhýbať sa blízkosti ramena, ktoré ohromuje svojou silou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš