združenia Vlk. Títo sa mali podľa nich dopustiť trestného činu šírenia poplašnej správy a poškodzovania dobrého mena organizácie. Informoval o tom na včerajšej tlačovej konferencii riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška.
Podnet na prokuratúru na členov združenia Vlk a Občianskeho združenia Naše Tatry už podalo Združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier. „Podali sme podnet na osoby, ktoré v rámci kampane na webových stránkach v ostatných dňoch neobjektívne a nepravdivo informujú našu i zahraničnú verejnosť o hrozbe nezákonnej činnosti lesníkov v Tichej a Kôprovej doline," informoval predseda združenia Mikuláš Michelčík, bývalý riaditeľ ŠL TANAP.
V stredu sa niekoľko lesoochranárov dostalo do inkriminovaných dolín, kde lesníci začali s likvidáciou kalamitného dreva. Požadovali zastavenie prác, pretože podľa ich slov na ne lesníci nemajú potrebné povolenia. ŠL TANAP disponujú rozhodnutím Obvodného lesného úradu v Poprade a stanoviskom Krajského úradu životného prostredia v Prešove. Opodstatnenosť spracovania kalamitnej drevnej hmoty správcom štátnych pozemkov v TANAPe potvrdila aj štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany v Národnej prírodnej rezervácii Tichá a Kôprová dolina.
Vývozom kmeňov chcú lesníci územie ochrániť pred premnožením podkôrneho hmyzu a zároveň predísť možnému vzniku požiarov. V oboch dolinách chcú spracovať asi 25-tisíc z celkových 55-tisíc metrov kubických smrekových kmeňov. Tie sa nachádzajú v štvrtom stupni ochrany prírody. „Všetky naše činnosti smerujú k tomu, aby sme ochránili zdravé porasty pred lykožrútom. Drevo nespracúvavame pre zisk. Náklady na spracovanie a následnú revitalizáciu lesa sú vyššie, než zisk z predaja spracovaného kalamitného dreva," dodal P. Líška.
Lesníci aj včera pokračovali v likvidácii kalamity v oboch dolinách. Doliny sú pre verejnosť i turistov uzatvorené.
Podľa náčelníka Lesoochranárskeho združenia Vlk Juraja Lukáča ŠL TANAP ťažia drevo protiprávne. „Každý, kto ide vykonávať činnosť, ktorá môže poškodiť biotopy národného alebo európskeho významu alebo biotopy chránených druhov živočíchov, musí žiadať o súhlas príslušný orgán životného prostredia. Navyše na tomto území je podaný návrh na novú rezerváciu Tichá dolina a platí tam predbežná ochrana. ŠL TANAP o žiaden súhlas nepožiadali a určite takýto súhlas nemôže na území TANAPu nahradiť rozhodnutie obvodného lesného úradu, ktorý nie je kompetentný rozhodovať vo veciach, o ktorých rozhoduje rezort životného prostredia," myslí si J. Lukáč.
Lesoochranári podali v súvislosti s činnosťou lesníkov trestné oznámenie na políciu a inšpekciu životného prostredia. Náčelník tvrdí, že protestné akcie budú pokračovať. „Lesníci ešte nevyhrali. Tatranský národný park patrí 5,5 miliónom občanom Slovenska. Nemôžu o ňom rozhodovať ani úradníci, ani pán Líška," uzavrel náčelník. Ten sa ku avizovaným trestným podaniam nechcel vyjadriť. Tvrdí ale, že žiadna kampaň proti aktivitám lesníkov na internete nezaznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš