Sekčov. Chodci, mamičky s kočiarmi a korčuliari by však na cyklistickom chodníku byť nemali. Mnohí o tom ani len netušia.
„Je to strašné. Kde sa máme korčuľovať? Tak nech urobia dráhu aj pre nás," mykol plecami Peter Ilenčík. „S cyklistami si vôbec neprekážame, skôr nám prekážajú chodci," dodal.
Podobný názor má aj jeho kamarátka Martina Adamkovičová (obaja na snímke). „Nech nám urobia vlastný chodník. Čo sa týka mamičiek s kočiarmi, najhoršie to je v lete. Musíme dávať väčší pozor. Chápeme to, ale aj my potrebujeme priestor," dodala.
Lucia Štofková z Prešova je matkou troch detí. Stretli sme ju s kočiarom na spomínanom cyklistickom chodníku. O tom, že korčuliarom by nemal slúžiť, nevedela. „Majú tu vyhradené miesto," povedala. „Ja som si tu už zvykla chodiť, hoci vedľa je chodník. Dávam pozor, keď vidím, že sa tu korčuľujú," dodala.
Len čo sa oteplí, s milovníkmi kolieskových korčulí akoby sa roztrhlo vrece. Brázdia cesty aj chodníky a to neraz obrovskou rýchlosťou. „Na týchto chodníkoch máme viac korčuliarov, než cyklistov," hovorí náčelník mestskej polície v Prešove Ján Andrejko. Korčuliari si pritom cyklistické chodníky chvália. „Je to rovná asfaltová plocha, fajn sa jazdí," pochvaľuje si Prešovčanka Marcela.
"Vieme o tom, že tieto chodníky využívajú aj mamičky s kočiarmi a keďže korčuliari jazdia rýchlejšie, môže dôjsť k úrazu," obáva sa J. Andrejko. Dodal, že toto bol dôvod, prečo si mestská polícia nedávno posvietila na ľudí, ktorí na spomínanom chodníku nemajú čo robiť. „Nedávali sme im pokuty, riešili sme to dohovorom," dodal náčelník. Matky s kočiarmi a deťmi presúvali na vedľajší chodník. „S negatívnymi reakciami sme sa nestretli."
„Cyklistom korčuliari neprekážajú," tvrdí cyklista Peter Sopko. „Skôr mi chýba klasický chodník pre chodcov na Sekčove, ktorý tu zrušili."
Problém je v tom, že zákon doposiaľ nepozná dopravné značenie, ktoré hovorí o tom, že chodník môžu používať aj korčuliari. Neexistuje ani chodník určený len pre korčuliarov. „Sme vlastne diskriminovaní, lebo nemáme kde jazdiť. Po ceste nesmieme, po chodníkoch tiež nie, tak kde teda," pýta sa Marek.
„Je to nelogické," pripúšťa aj náčelník J. Andrejko a dodáva: „Korčuliari sa naozaj nemajú kde korčuľovať a preto sme ich len upozorňovali, aby jazdili ohľaduplne. Kontroly budeme robiť aj naďalej, ale nechceme nikoho pokutovať. Len v prípade, že by sa niekto správal arogantne."
Na to, aby chodník mohli oficiálne využívať aj korčuliari, je potrebná zmena zákona, ktorou sa určí dopravné značenie. Zmenu teda môže urobiť len parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš