2007 až 2013.
„Existuje viac ako tristo podporných grantov, ktoré sú riadené Európskou komisiou, alebo európskymi agentúrami. Podmienkou pri týchto projektoch je spolupráca minimálne troch krajín," vysvetlila vedúca Zastúpenia Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli Natália Tarasovová (na snímke). Zdôraznila, že tieto granty nepodporujú rozvoj základnej infraštruktúry. Dajú sa však využiť na iné veci. „Je ťažké sledovať, kedy vyjde nová výzva, keďže týchto programov je veľa. Preto sme sa rozhodli, že budeme tieto programy a granty mapovať my na bruselskej úrovni a informácie sprostredkujeme všetkým, ktorí o ne prejavia záujem. Budú v našej e-mailovej databáze," povedala N. Tarasovová, pričom dodala, že žiadateľom pomôže bruselské zastúpenie aj pri hľadaní partnerov či pri lobingu.
Oblasti, ktoré Zastúpenie Prešovského samosprávneho kraja prioritne sleduje, sú energetika a životné prostredie. Okrem toho sa však dajú z únie „vytiahnuť" peniaze aj na verejné zdravotníctvo, kultúru, školstvo, sociálne veci, ľudské práva, boj proti korupcii a na ďalšie oblasti. Niektoré výzvy sú už hotové, ďalšie sa pripravujú. Podľa Tarasovovej sú niektoré projekty zaujímavé. Napríklad v partnerskom regióne v španielskej Valencii získali prostriedky na ekobus. Ide o to, že vo Valencii zbierajú použitý fritovací olej a prerábajú ho na pohonnú hmotu. „Na toto ekologické palivo jazdí 120 autobusov tamojšej mestskej hromadnej dopravy," uviedla šéfka bruselského zastúpenia.
Podľa jej slov sú práve takéto projekty náročné, ale vyplatia sa, pretože priniesli peniaze, rozhýbali pracovný trh a šetria ekológiu. „Myslenie sa musí posunúť ďalej od základnej infraštruktúry po takéto inovatívne projekty. Navyše je výhodou, ak už niektorý región má know-how, ako v tomto prípade Valencia," dodala.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš