Šarišské osvetové stredisko (ŠOS) v Prešove, ktoré situáciu vníma osobitne citlivo. Kým ostatní riaditelia stredísk v kraji protestujú a obávajú sa znižovania úrovne regionálnej kultúry, prípadne toho, že sa stanú neželaným príveskom inej inštitúcie, riaditeľ ŠOS Vladimír Husár (na snímke) má o niečo zložitejší problém.
Už niekoľko mesiacov vo verejnosti rezonujú informácie, že objekt na Ulici Janka Borodáča budú musieť opustiť. Ustúpiť by mali dohode o vzniku Domu ukrajinskej národnostnej menšiny na Slovensku. Dohodu parafovali predseda PSK Peter Chudík a veľvyslankyňa Ukrajiny Inna Ohnivec. Práve terajší objekt ŠOS by sa mal stať spomínaným domom.
Otázky okolo vysťahovania objektu však doteraz nikto nevyriešil. Očakáva sa riešenie v rámci komplexnej racionalizácie, ale ako sme sa dozvedeli, jedným z návrhov je, aby sa osvetové stredisko vysťahovalo do objektu Divadla Jonáša Záborského. "Zrejme sa s tým budeme musieť vyrovnať. Dôležitou otázkou je, či ostane zachovaná právna subjektivita a či budeme mať dosah na tok financií. Ak nie, tak sa obávam, že nás divadlo pohltí a osvetová činnosť pod vplyvom okolností zanikne," povedal nám v tej súvislosti V. Husár.
Dôvodom pre racionalizáciu sú predovšetkým financie. Zaujímalo nás preto, aké výdavky pre PSK prestavuje toto konkrétne stredisko. Podľa riaditeľa do rozpočtu na tento rok dostali 3 milióny korún. "Toto sú prostriedky, ktoré pokryjú len mzdy, odvody a zanedbateľnú časť režijných nákladov. Na prevádzku objektu, čo je okolo 223-tisíc ročne, ako aj na samotnú činnosť musíme hľadať vlastné zdroje a šetriť na každom kroku. Isté príjmy máme z prenájmu priestorov a z 11 hudobných kurzov v meste a okolitých obciach okresov Prešov a Sabinov. Na ostatné výkony získavame prostriedky cez projekty z grantového systému Ministerstva kultúry SR, z Protidrogového fondu a podobne," upresnil spôsob financovania. Nezabudol pripomenúť, že znížili počet pracovníkov na 12,5, čo je nevyhnutné minimum. Rezervy už nie sú. Zamestnanci vykonávajú totiž veľa metodickej aj organizačnej činnosti v teréne. Odborne pomáhajú rásť neprofesionálom v oblasti divadla, literatúry, tanca, folklóru, výtvarníctva, fotografie, filmu, ale venujú sa aj mladým, seniorom, či deťom. Jednoducho ľuďom, ktorí by inak nenašli pôdu na prezentáciu svojich daností, či zručností. Okruh ich klientov v rôznych vekových kategóriách sa dá rátať na tisícky.
Za riešením však stojí politické rozhodnutie krajských poslancov a posúdenie návrhu, ktorý im predloží Komisia kultúry a národnostných menšín PSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš