viac. Poslanci obecného zastupiteľstva na základe žiadosti Základnej školy a Materskej školy s právnou subjektivitou prijali nové všeobecno záväzné nariadenie (VZN) o zvýšení školného na 100 korún mesačne. Novému VZN-ku predchádzalo staré VZN, ktoré nadobudlo účinnosť 1. apríla roku 2006. Jediná zmena v týchto právnych normách spočíva v tom, že podľa pôvodného nariadenia sa príspevok neuhrádza, ak dieťa dovŕšilo piaty rok veku. A práve táto výnimka sa stala na poslednom rokovaní bijacovských poslancov dosť diskutovanou témou. Riaditeľka školy Monika Petreková a jej zástupkyňa Eva Dzugasová priamo na zastupiteľstve ostro kritizovali, že výnimka je v rozpore s platným zákonom a že za ten rok, kedy VZN platilo, prišla materská škola o niekoľko tisíc korún v kapitole vlastných príjmov.
„Vlani predstavovali vlastné príjmy iba 6 580 korún. Detí, ktorých sa týkala výnimka neplatenia po dovŕšení piateho roku života, bolo v tom čase 15. Za rok sme tak prišli o 15 - 20-tisíc korún. Pýtali sme sa, prečo o tom rozhoduje obecné zastupiteľstvo. Veď my sme právny subjekt a rozhodnutie o poplatkoch je v kompetencii riaditeľky po dohode so zriaďovateľom školy. Nám sa dalo iba hotové VZN a my sme ho museli plniť. No nesúhlasili sme s tou výnimkou," zdôraznila zástupkyňa Eva Dzugasová.
Škôlku v súčasnosti navštevuje 38 detí, za uplynulý mesiac, kedy ešte platilo pôvodné VZN, odviedla na účet vlastných príjmov zo školného iba 490 korún. Za apríl to bude už len 280 korún, keďže nové VZN začne platiť až prvým májom. Ako zdôraznila zástupkyňa riaditeľky, nad výnimkou sa pozastavila aj kontrolórka, ktorá MŠ vlani navštívila. Vedenie školy upozornila na to, že je to v rozpore s platným zákonom.
Poslanci obecného zastupiteľstva sa však bránia. „Návrh VZN bol vyvesený na pripomienkovanie v zákonom stanovenej 10-dňovej lehote. Následne 15 dní na úradnej tabuli a po tomto termíne nadobudol účinnosť 1. aprílom 2006. Nikto však k tomuto VZN nepodal nijakú pripomienku, ani školáci," zdôraznil poslanec Ľubomír Kaľavský (KDH).
Ako zdôraznil starosta obec Ján Pivovarníček (SDKÚ-DS), všeobecno záväzné nariadenia obec posiela na okresnú prokuratúru na posúdenie, či nie sú v rozpore so zákonom. „Neprišlo nám však nič, že sa ním porušuje zákon, tak sme boli presvedčení, že je to v poriadku," zdôraznil.
Poslanec Jozef Krajník (Smer-SD) navrhoval, aby obecné zastupiteľstvo neprijalo nové VZN, iba prijalo doplnok k už platnému, kde sa výnimka o neplatení viac ako 5-ročných detí vypustí, a zakotví sa 100-korunové mesačné školné. Poslanci sa však nakoniec rozhodli prijať nové nariadenie. Ako zdôraznil J. Krajník, tento prípad by mal byť poučením. „Robme veci tak, aby neboli v rozpore s platnými zákonmi, to je dôležité," uviedol.
Príspevky určuje riaditeľ
Podľa Mgr. Bibiany Šabekovej z oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Prešove rozhodnutie o výške a spôsobe platby príspevku na čiastočnú úhradu neinvestičných výdavkov v školách a školských zariadeniach zo zákona určuje riaditeľ školy alebo školského zariadenia. Ten to prejedná so zriaďovateľom školy, v tomto prípade starostom. Obecné zastupiteľstvo nie je v tejto veci oprávnené rozhodovať.
„Pojednáva o tom paragraf 5 odstavec 6 zákona č. 569/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Výnimky z neplatenia určuje zasa vyhláška MŠaV SR č.3 53/1994 Z. z. o predškolských zariadeniach v znení neskorších predpisov. V nej bola pôvodne zakotvená výnimka o neplatení školného pre deti, ktoré dovŕšia 5 rokov. Avšak novelizácia vyhlášky pod č. 540 z roku 2004 to zrušila. Dnes je tých výnimiek, kedy sa príspevok neuhrádza, niekoľko. Avšak tá, týkajúca sa obmedzenia veku, bola vypustená," uviedla B. Šabeková.
Ako dodala, v súčasnosti je vypracovaná nová koncepcia, ktorá opäť legislatívne zakotví výnimku neplatenia príspevku pre 5 - 6-ročné deti.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš