slovenského jazyka a literatúry písalo test 56 274 žiakov a dosiahli priemernú úspešnosť 67,1 percenta. Minulý rok zvládli deviataci tento test na 81,2 percenta. Obávaný test z matematiky nezaznamenal v porovnaní s rokom 2006 takmer žiadny posun. Teraz sa žiaci vyrovnali s úskaliami testu z matematiky na 61,2 percenta, v minulom roku boli lepší len o 0,2 percenta. Testy písalo aj 2 648 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Klesajúcu tendenciu signalizujú aj výsledky deviatakov v ukrajinskom jazyku a literatúre. Plný počet bodov, teda sto nezískal ani jeden žiak. V porovnaní s rokom 2006 sa zhoršili o 14 percent a s rokom 2005 o približne 16 percent. V tomto roku si žiaci v tejto kategórii pripíšu na konto priemernú úspešnosť vyjadrenú 66,6 percentami. V maďarskom jazyku deviataci uspeli na 64,5 percenta.
Zväz Rusínov - Ukrajincov Slovenska (ZRUS) sa problémom v školách s vyučovacím jazykom ukrajinským zaoberá už niekoľko rokov. Na východe Slovenska ich funguje 12, ale prieskum potvrdil, že ich úroveň, aj záujem o ne klesá. "Postupne navštevujeme tieto školy a vieme, že situácia je kritická. Z roka na rok sa do týchto škôl hlási menej žiakov. Najhoršia situácia je v pohraničných obciach ako je Virava, alebo Habura v okrese Medzilaborce," uviedol v tejto súvislosti podpredseda Ústrednej rady ZRUS Pavol Bogdan (na snímke). Dodal, že už niekoľko rokov opakovane upozorňujú na kritický stav. Rezortnému ministerstvu predložili svoje návrhy na nápravu, ale nikto na ne nereagoval.
"Školám hrozí doslova zánik. V obciach je v nich najviac 30 - 35 žiakov, učitelia odchádzajú do dôchodku, kvalita vyučovania jazyka klesá a pri tejto tendencii sa postupne vytráca," argumentoval P. Bogdan. Národnostné školy síce majú zvýšené normatívy na žiakov, ale to klesajúci trend neovplyvnilo. Ten je očividný. Za posledných 10 - 15 rokov zaniklo 112 škôl s vyučovacím jazykom ukrajinským. Potom je tu ešte problém nadväznosti na druhý stupeň, teda do ročníkov 5 až 9, nehovoriac o stredných školách. Na východe sú len dve.
Podobná situácia je potom aj pri vysokoškolskom štúdiu. Na Prešovskej univerzite síce existuje možnosť štúdia na Ústave národnostných a regionálnych štúdií, ale záujemcom spravidla chýba štátna maturitná skúška z ukrajinského jazyka, čo je ďalšou prekážkou. "Pripravíme aktuálnu analýzu a budeme sa domáhať rokovania na ministerstve školstva. Chceme, aby kompetentní problému venovali pozornosť a aby sme mali v školskej komisii svojho zástupcu. Neexistuje ucelená koncepcia a práve to chceme dosiahnuť. Napríklad, aj keď rusínsky jazyk je kodifikovaný, nemáme ani jednu takto orientovanú školu," reagoval podpredseda ZRUS P. Bogdan na otázku, ako chcú problém riešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš