koncentračného tábora vrátila aj s mladými gymnazistami. Včera sa zúčastnila pietnej spomienky na popradskej železničnej stanici, odkiaľ ju pred 65 rokmi spolu s ďalšími židovskými dievčatami odviezli do Osvienčimu. "Myslím si, že na ukázanie tragédie Židov je všetko dobré, ale nestačí len vidieť Auschwitz a Osvienčim. Sú tu ľudia, ktorých to odstraší. Ja som celú dobu, tie tri a pol roka plakala."
E. Grosmanová je toho názoru, že o holokauste je treba písať knihy a treba o ňom hovoriť. "Je to fakt, ktorým sa treba neustále zaoberať a žiaci to musia poznať." Tvrdenie, že za Slovenského štátu sa žilo v blahobyte, ktoré vyznáva dokonca aj arcibiskup Sokol, podľa E. Grosmanovej nie je pravdivé. "Je to len na čiastočné ospravedlnenie vecí, ktoré sa tu diali, lebo na východnom Slovensku, odkiaľ aj ja pochádzam, bola taká bieda, že sa Židia dostali možno k jednej rozbitej stoličke. Bolo tu aj niekoľko bohatých Židov, ale to na ekonomiku Slovenska nemohlo mať žiadny vplyv. To bolo len vymývanie mozgov. Je to len čiastočné vyhováranie sa, prečo boli Židia odvlečení do táborov."
Projekt Vagón organizovalo ministerstvo kultúry v spolupráci s mestom Poprad a Múzeom slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Podľa historika Dušana Čaploviča si túto tragickú udalosť treba neustále pripomínať. Tento projekt podľa neho vytvára priestor, aby sme si takéto udalosti pamätali a nezabúdali na ne.
"Bojím sa pozrieť na tú hrôzu. Na tie vagóny, v ktorých boli tí ľudia transportovaní. Je dôležité, aby ľudia spolu komunikovali, aby aj naša mládež poznala a nezabúdala na svoju históriu," vyjadril sa Popradčan Marián Korvín, po tom, čo si pozrel výstavu.
Vojtech Schragge z Bratislavy mal oboch rodičov odvlečených do koncentračného tábora v Auschwitzi. Jeho mama mala vtedy 14 a otec 17 rokov, keď ich odvážali. "Obidvaja moji rodičia už nežijú. Počas života mojej mamy sa o tom veľmi málo rozprávalo, nechceli o tom rozprávať. Len otec ešte tesne pred smrťou o ich trápeniach zmienil. Dokonca sa stávalo, že keď išiel v televízii nejaký film o koncentračných táboroch rodičia to prepínali na iný program."
Včerajším kladením venca pod tabuľu na popradskej železničnej stanici začala putovná výstava vagónov, symbolov holokaustu, ktorá bude pokračovať v ďalších slovenských mestách a skončí sa až 26. októbra v Čadci.
Kto je Edita Grosmanová
Edita Grosmanová má 83 rokov. Je manželkou Ladislava Grosmana, scenáristu úspešného oscarového filmu Obchod na Korze. V súčasnosti žije striedavo v Kanade a Izraeli.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš