spoluprácu. Cieľom projektu je viacerými formami informovať občanov tohto regiónu o turisticky atraktívnych miestach na trase medzi obidvoma mestami. Motoristi, cyklisti i peší turisti tak získajú informácie i značenie k 70 kultúrnym pamiatkam.
Prvá trasa bude viesť centrom Prešova s poukázaním na zaujímavé objekty. Druhá povedie z Prešova cez Sabinov, Lipany, Starú Ľubovňu až po hranicu s Poľskom. Odtiaľ povedie poľským územím tretia trasa do Noweho Saczu. Na slovenskej i poľskej strane jednotne označia po 40 objektov, informačné tabule budú na parkoviskách i kultúrno-historických budovách. V samotnom centre Prešova pribudnú tabule bronzovej farby, ktoré budú nadväzovať na existujúce značenie a budú mať aj anglickú verziu. Dvojjazyčne bude označených približne 30 historicko-kultúrnych objektov - ako Solivary či Kalvária, ktoré doteraz značenie nemali.
V druhej fáze značenia na slovenskej strane pribudne 80 dopravných značiek. "Budeme sa nimi snažiť navigovať turistov z hlavných trás, aby k pamiatkam trafili bez zbytočného blúdenia," uviedla vedúca útvaru strategického rozvoja MsÚ v Prešove Ľubica Tomášová.
V rámci projektu samosprávy vydajú informačné materiály v poľskom i slovenskom jazyku, informácie budú umiestnené aj na internetovej stránke. V štyroch slovenských i poľských mestách bude putovná výstava obrazov, ktorá má za úlohu podporiť kultúrny rozmer spolupráce. Projekt vyvrcholí medzinárodnou konferenciou o cestovnom ruchu. Celkové náklady na jeho realizáciu dosiahli na slovenskej strane výšku 2,3 milióna Sk. Prešovská radnica získala finančnú
podporu v rámci medzinárodnej spolupráce Interreg IIIA Slovensko- Poľsko, na projekte participuje piatimi percentami nákladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš