rokovacích bodov, napríklad správa o činnosti mestskej polície, správa o vybavovaní petícií a sťažností, schválenie platov pre zástupcu primátora mesta a poslanca dlhodobo plne uvoľneného na výkon funkcie. Chýba však informácia týkajúca sa odblokovania účtov a majetku mesta exekútormi.
Pripomíname, že bardejovskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí 8. februára súhlasili zaplatiť exekútorom sumu prevyšujúcu 32 miliónov korún. Problém sa týka objektu Strediska obchodu a služieb (SOS) v Bardejovských Kúpeľoch. V roku 1996 vtedajší primátor Ľubomír Skaloš podpísal kúpno-predajnú zmluvu na tejto objekt. Kupujúci však zaplatil iba jednu splátku, teda namiesto 30,8 milióna iba 15,4 milióna Sk. Následne mesto odstúpilo od zmluvy. Kým však SOS dostalo mesto späť do majetku, ubehli roky. Keď sa tak napokon udialo z rozhodnutia súdu, mesto sa rozhodlo sumu, ktorú dostalo od kupujúceho, nevrátiť. Zrátali si, že v identickej výške je aj ušlý zisk. Pohľadávku 15,4 mil. Sk voči Bardejovu však medzitým odkúpili dve eseročky. Tieto zažalovali mesto o vrátenie financií. Rozsudkom krajského súdu bolo mesto Bardejov v roku 2006 zaviazané, aby tieto financie vrátilo. Výsledkom bolo to, že do diania vstúpili súdni exekútori a títo zablokovali celý nehnuteľný majetok mesta a takmer všetky účty. Suma, ktorú požadovali, presahovala 32 miliónov. Poslanci na mimoriadnom rokovaní vo februári vzniknutú situáciu sa rozhodli riešiť tak, že súhlasili exekútorov uspokojiť. Za každý omeškaný deň muselo totiž mesto exekútorom zaplatiť navyše požadovanej sumy 3 700 korún.
Z uvedeného vyplýva, že informácia, či mesto zaplatilo exekútorom a či má odblokovaný majetok a účty, je nesmierne dôležitá a to tak pre poslancov, ako aj pre širokú verejnosť. Napokon, veď jedným z bodov programu rokovania zastupiteľstva je aj schvaľovanie rozpočtu mesta na rok 2007.
Ako sa teda veci majú, na to sme sa opýtalibardejovského primátora. Jeho odpoveď je z piatka 16. marca: "Všetky účty mesta ešte nie sú odblokované. My sme si síce povinnosť splnili, ale jeden z exekútorov považuje exekučné konanie za neukončené. Voči niektorým jeho úkonom sme uplatnili námietky." Chceli sme tiež zistiť, či zablokovanie účtov nerobí mestu problémy: "Síce s nimi nemôžeme nakladať, ale chod samosprávy nie je zásadným spôsobom ohrozený. Na týchto účtoch je 5 až 7 miliónov korún." Koľko miliónov mesto už exekútorom zaplatilo? "Tridsaťtri - tridsaťštyri," odpovedal.
O stanovisko sme požiadali aj hlavného kontrolóra mesta Vladimíra Harajdu. "Dostal som za úlohu sledovať problém od konania zastupiteľstva, teda od 8. februára," zdôraznil. Zároveň uviedol, že k 6. 3. malo mesto zablokovaných ešte 13 účtov s takmer 7 miliónmi korún. Nehnuteľnosti mesta boli 6. 3. zablokované ešte v plnom rozsahu. Identický bol stav aj k 15. marcu.
Zároveň informoval, že jednému z exekútorov mesto požadovanú sumu zaplatilo okamžite po konaní mimoriadneho zastupiteľstva. Platby, ktoré však mesto poslalo druhému, sa vrátili. Tento exekútor si totiž zrušil účet: "Následne mesto aj voči nemu platbu vykonalo, ale až po zistení čísla jeho nového účtu. Za každý omeškaný deň však nabehli mestu penále." Harajda uviedol i to, že mesto podalo voči jednému exekútorovi námietky, lebo si uplatnil trovy exekcie vo výške 171-tisíc korún za zablokovanie účtov: "Následne prišli trovy exekúce aj za zriadenie exekučného záložného práva na majetok mesta vo výške 2,5 milióna korún." Povedal i to, že jeden z exekútorov si stiahol účtu mesta sumu 43-tisíc korún. Na námietky však tieto peniaze vrátil. Tiež vrátil sumu 130-tisíc korún vzťahujúcu sa k exekúcii. "Zatiaľ však mesto nevie identifikovať, čoho sa táto suma týka. Vo veci totiž konajú dvaja exekútori nezávisle od seba, čo spôsobuje zmätok. Žalobu z jednej strany totiž prekrýva žaloba z druhej strany, a tak isto je to aj s námietkami. Zdá sa, že tento problém prerástol mestu cez hlavu," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš